„Manažerské selhání! Takový byl jejich důvod. V čem to selhání spočívalo, mi ale nikdo neřekl,“ tvrdí exstarostka Radomíra Vlčková. Rozhodnutí respektuje ona sama i domovské hnutí ANO 2011. Na jejím působení v moravskoslezském zastupitelstvu i radě kraje se nic nemění. „Mé odvolání s tím nijak nesouvisí,“ vzkazuje.

Vlčková zůstává i jako řadová vítkovická zastupitelka. A připomíná, že během jejího starostování zde dosahují nejednoho úspěchu. Za zásadní považuje vytvoření jednotného vzdělávacího programu ve dvou tamních školách, vznik matriky v nemocnici, převzetí hřbitova obvodem či otevření kavárny s poradnou pro pacienty s rakovinou.

Na mimořádném zastupitelstvu však v úterý řeší nespokojená část představitelů Vítkovic spíše pochybení starostky. „Její komunikaci i jednání s úředníky a navenek, kumulaci funkcí,“ vysvětluje Richard Čermák. Který se stává z radního novým starostou obvodu. Až na něj a jednoho z místostarostů se poté mění i další tři členové rady.

A s tím také politické vedení – v opozici jsou ANO, Politické hnutí Vítkovice i Starostové a nezávislí. Ostravak přebírá otěže v koalici s komunistky, hnutími LEČO a Více pro Vítkovice / SPD a dvěma nestraníky. „Našimi prioritami je transparentnější radnice, rozšíření bytového fondu a bezpečnější i čistější obvod,“ doplňuje starosta.

Změnu řeší i primátor, chybuje a omlouvá se

Ostravský primátor Tomáš Macura na svém twitterovém účtu míní, že převrat „rádoby intelektuálského“ Ostravaka a „progresivních“ stran KSČM, SPD a Lečo aspiruje na počin roku. Lukáš Semerák coby zástupce Ostravaka upozorňuje, že pro nového starostu se vyslovuje jedenáct z patnácti zastupitelů včetně jednoho za ANO … a dále:

Tomáš Macura: „Vaše věta je nepravdivá zcela. Žádný ze zastupitelů za ANO pro změnu na pozici vítkovického starosty nehlasoval.“

Lukáš Semerák: „Chápu, že se Vám to nehodí, podívejte se však, prosím, na hlasování o zvolení nového starosty. Za omluvu budu rád.“

Tomáš Macura: „Uznávám svůj omyl, teď jsem dostal informaci, že pro zvolení nového pana starosty – nikoliv pro odvolání bývalé starostky – hlasoval i náš člen Libor Pavel. Omlouvám se. A konstatuji, nikoliv poprvé, že politika je dost hnusná disciplína :-(