Betlém Vladimíra Šrouba je totiž pevně spjat s Nebílovy. „Narodil jsem se a vyrostl jsem na nebílovském zámku,“ prozradil. „Když jsem odešel ze stavebnictví do důchodu, začal jsem se věnovat svému koníčku – řezbářství. A také jsem v nebílovské kronice našel pověst o splašených koních a záchraně hraběte Heřmana Czernina z Chudenic i pověst o zázračném účinku pramene u kaple sv. Barbory,“ pokračoval ve vyprávění Vladimír Šroub.

Obě pověsti do svého betlému zakomponoval. Dílo vznikalo několik let. Má asi pět desítek figurek zhruba o velikosti 12 centimetrů. „Vše jsem vyřezal z lípy, která vyrostla u nebílovského zámku. Dostal jsem ji od souseda, s nímž jsem se jako kluci kamarádil,“ dodal.

Nebílovský betlém může veřejnost vidět teprve podruhé. „V naší zámecké kapli byl zpřístupněn poprvé loni. Do té doby byl k vidění pouze po domluvě s autorem u něj v Lipnici,“ upozornil Milan Fiala, který betlém u autora na konci listopadu vyzvedl a pak mu ho opět přiveze, aby ho mohl Vladimír Šroub uskladnit.

Zámecká kaple s betlémem je veřejnosti přístupná ve všedních dnech od 10 do 15 hodin a o víkendech od 10 do 16 hodin až do pondělí 23. prosince.