Mrtvá vlčice byla nalezena u Hradčan nad Ploučnicí. Už stopy nalezené v okolí nasvědčovaly tomu, že zahynula po zápasu s jiným zvířetem. "Jsme především rádi, že vlčice nezemřela zásahem člověka. Vlk sice nemá v naší přírodě přirozeného nepřítele, může ale docházet ke konfliktům mezi jednotlivými zvířaty a smečkami, a tím i k přirozenému omezování jejich počtu," uvedl ředitel Správy CHKO Kokořínsko-Máchův kraj Ladislav Pořízek.

Podrobná genetická zkoumání by podle něj v budoucnu měla ukázat, jak jsou mezi sebou zdejší vlci příbuzní a zda se na Kokořínsku pohybují jedna či dvě smečky. "Je toho stále hodně, co o místních vlcích nevíme," dodal.

Šest vlčích smeček

Podle testů je mrtvá vlčice geneticky spřízněná se smečkou, která se na Kokořínsku vyskytuje dlouhodobě a až dosud byla izolována od vlků pohybujících se v pohraničních pohořích. "Plánovaná analýza nových vzorků, které budou získány v letošní zimě, umožní zjistit, zda se v oblasti usadila nová smečka a zda mohlo dojít k teritoriálnímu konfliktu.

Mortalita při takových setkáních je u vlků běžná, což je jeden z faktorů přispívající k velmi nízké populační hustotě vrcholových predátorů," uvedl Pavel Hulva z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kde se dělaly genetické testy.

Podle monitoringu Hnutí Duha a dalších organizací byl v ČR v sezoně 2017/18 prokázán výskyt šesti vlčích smeček a pěti párů, Výskyt vlků v CHKO Kokořínsko - Máchův kraj potvrdily fotopasti už v roce 2014. Od té doby se jim tam daří a úspěšně se rozmnožují, letošních mláďat bylo minimálně pět.

Na severu Čech byl v posledních letech výskyt vlků potvrzen také ve Šluknovském výběžku, v Jizerských a Krušných horách. Jejich stopy objevili i v Lužických horách a v Krkonoších. Vlci dokážou v krátkém čase překonat stovky kilometrů. Největší divoká populace je v německé Lužici, kde se dokázali přizpůsobit a přežívají i v poměrně hustě osídlené krajině.