Vlčí hlídky uskutečnily během uplynulého vlčího roku v děčínském okrese a přilehlých oblastech jako Šluknovsko, Lužické hory, Labské pískovce a sever Českého středohoří kolem 150 terénních pochůzek, během kterých shromáždily přes 200 záznamů pobytových znaků. „Vlky se nám také dařilo opakovaně pozorovat pomocí fotopastí. Informace si pravidelně vyměňujeme se státními orgány ochrany přírody. V několika případech jsme také dojednali nápravu v případě nelegálního kladení masitých návnad. U nich nelze vyloučit, že jsou políčené na velké šelmy,“ nastínil situaci koordinátor Vlčích hlídek na Děčínsku Radek Kříček.

Ze získaných dat vyplynulo, že děčínský okres sdílí se svými sousedy dvě území trvale osídlené vlčí smečkou, a to v západní části Šluknovského výběžku společně se Saskem a na území CHKO Lužické hory s Libereckým krajem. „Rozmnožování vlka jsme loni potvrdili v případě šluknovské smečky fotopastí. Natočilo se jedno vlče,“ doplnil koordinátor.

Přítomnost vlků někteří lidé oceňují, jiní pociťují obavy. Reálným problémem jsou útoky vlků na hospodářská zvířata. V roce 2018 došlo k usmrcení více než dvaceti zvířat. Jeden z útoků proběhl i ve Filipově u České Kamenice. „Vlci nám roztrhali dvě ovce z osmihlavého stáda. Podle stop na pařezu a v okolí přeskočili 150 centimetrů vysoký plot,“ řekla tehdy majitelka Jana Holoubková. S narůstající smečkou vlků v regionu se ale počet útoků mezi lety příliš nemění a neroste.

Fotopasti v Lužických horách zachytily čtyřčlennou vlčí smečku.Zdroj: Hnutí Duha

Fotopast zachytila vlky v Lužických horách. Foto Hnutí Duha

Pandemie koronaviru a s ním spjatá bezpečnostní opatření ovlivnila i činnost Vlčích hlídek. Ucelenost dat jejich výzkumu narušuje uzavření státních hranic, jelikož vlci obývají obě dvě strany hranice. „Museli jsme zrušit jednu plánovanou mapovací akci pro dobrovolníky. Výzkum naštěstí v rámci pravidel nouzového stavu pokračoval díky zapojení zaměstnanců Hnutí DUHA a místních dobrovolníků, kteří některá data získali během procházek v přírodě,“ upřesnil Kříček.

„Budeme se snažit v rámci možností uspořádat aktivity pro veřejnost, jako jsou přednášky a besedy, dále tradiční terénní exkurzi, kterou bychom rádi už potřetí uskutečnili ve spolupráci s Národním parkem České Švýcarsko. Dobrovolníci se budou moci zúčastnit znovu víkendového mapování,“ nastínil plány Radek Kříček.

Novodobý výskyt vlka se v širším regionu Českého Švýcarska registruje od roku 2012, kdy byla jeho přítomnost prokázána v nejsevernější části Šluknovského výběžku v Severní u Lobendavy. Vlci se tu tak objevili po více než dvou staletích. Poslední vlk byl totiž v širším Českém Švýcarku zastřelen v roce 1756 na Českokamenicku.