„Předpokládám, že zátarasy budou rozebrány nejpozději do pátku příštího týdne,“ řekl poručík Viliam Démétér, velitel ženijní čety, jejíž 15 příslušníků zátarasy rozebírá v rámci výcviku. „Pro nás ženisty je to standardní činnost. Máme k tomu potřebnou techniku, ochranné pomůcky a veškeré zabezpečení,“ do­dal.

„Vojákům tak projde v následujících dnech rukama téměř devět kilometrů concertiny, která je ve třech vrstvách položena na přibližně tříkilometrovém úseku okolo kóty. Použitý materiál se následně vrátí zpět k jednotkám AČR, kde bude připraven k dalšímu použití,“ řekla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Ke kótě v první den odstraňování zátarasu proniklo šest aktivistů Greenpeace. Měli rukavice a lahev sektu. Tím si prý připili na to, že žiletkový plot zmizí a že radar nebude v Brdech. Rukavice si přinesli, aby ženistům pomohli s likvidací plotu.

Zadostiučinění po dvou letech

„Rozhodnutí odstranit plot je podle mého názoru přiznáním ministerstva obrany k tomu, že radar v Brdech nebude, a že snaha minulé vlády, která se chovala jakoby radaru upsala duši a přestala vnímat realitu, byla naprostým fiaskem,“ řekl Deníku Jan Freidenger z Greenpeace.

Aktivisté také kritizovali ženijní zátarasy. „Postavit žiletkový plot v tak cenném území byl nesmysl, stejně jako bylo nesmyslem prosazovat umístění radaru, který měl být součástí nefunkčního systému, zaměřeného proti neexistující hrozbě a navíc silně narušující mezinárodní stabilitu,“ říkají Greenpeace.

„Odstranění plotu vnímán jako určité zadostiučinění naší kampaně proti radaru. Více než dva roky jsme tvrdili, že systém nepřináší více bezpečí, ale spíše rizika, je nefunkční a že ho Kongres nebude financovat, pokud neprokáže své schopnosti v testech v operačních podmínkách. To nakonec podle renomovaných vědců jako je například Theodore Postol nikdy neprokáže. Klvaňa se nám vysmál, když jsme tvrdili že podle dostupných informací budeli novým prezidentem Obama, tak celý systém přehodnotí a bude se spíš soustředit na spolupráci s Ruskem proti íránskému jadernému programu, smlouvě o nešíření jaderných zbraní a podobně,“ dodal Freidinger.

Vstup aktivistů do vojenského prostoru, kam se smí jen na základě povolení, zadokumentovala vojenská policie. „Věc předáme k přestupkovému řízení,“ řekl mluvčí vojenské policie Jan Čermák.

Radar jen pro ozdobu

Odpůrcům radaru nahrála v týdnu zveřejněná analýza nezávislé organizace EastWest Institute se sídlem v New Yorku. Společná analýza amerických a ruských vědců tvrdí, že protiraketový štít v Polsku a v České republice by byl neúčinný. Podle vědců by rozmístění amerického štítu nepřineslo spolehlivou obranu proti íránskému útoku, kvůli němuž se má rozšiřovat.

Když před časem americký vědec Theodore Postol navštívil i Rožmitál, kde prezentoval své výsledky výzkumu protiraketového systému, řekl tam lidem, že radar v Brdech bude možná jen pro ozdobu. Profesor Theodore Postol pracuje pro Massachussettský technický institut USA. Prohlášením v Rožmitále překvapil přítomné. „Pentagon vám skrývá podstatná fakta. Celý protiraketový systém, jak v současné době funguje a jehož součástí by mohl být i radar v Brdech spolu s antiraketami v Polsku, je nefunkční a lze jej lehce obejít,“ tvrdí profesor Postol, který je profesorem vědy, techniky a národní bezpečnostní politiky na výše jmenovaném institutu. Do České republiky přijel na pozvání české pobočky Greenpeace.

„Jsem tu krátce, ale zjistil jsem dost znepokojivých faktů. Vláda vám neposkytuje dostatečné informace o radaru,“ řekl lidem Postol a dodal, že šéf americké protiraketové obrany Henry Obering neposkytuje pravdivé informace o radaru a zamlžuje technické parametry. Podle Postola nemůže brdský radar fungovat tak, jak tvrdí Obering.

Na otázku, zda radar bude mít negativní vliv na životní prostředí, neuměl Postol odpovědět. Řekl, zjednodušeně řečeno, že to není jeho parketa.

Starosta Rožmitálu Josef Vondrášek tehdy řekl, že radnici navštívila starostka aljašského města, která přiznala, že jejich vojenská základna je asi 100 mil daleko a tudíž v bezpečné vzdálenosti. Chtěl tím naznačit, jak malé ochranné pásmo má být u brdského radaru. Tomu se americký fyzik pousmál a opět připomněl, že i v této věci vláda lže. Podle něj má podobné zařízení bezpečnostní zónu řádově v desítkách kilometrů kolem. „A ta je velice přísně střežena,“ doplnil profesor.

Česká strana tvrdí, že kolem radaru má být oplocené ochranné pásmo maximálně do 200 hektarů. A Američanům by prý také stezky vedoucí například po hrázi Hořejšího padrťského rybníka rozhodně nevadily.

Vážený pane ministře,

s potěšením jsme vyslechli zprávu o Vašem rozkazu odstranit žiletkový plot z brdské „radarové“ kóty 718,8. Před rokem jsme Vaši předchůdkyni Vlastu Parkanovou marně přesvědčovali o nesmyslnosti tohoto opatření a o nebezpečí, které přestavuje pro divokou zvěř. Jsme rádi že máte na věc podobný názor jako my a že jste, i když s ročním zpožděním, vyslyšel náš požadavek.

Vaši předchůdkyni jsme se společně s experty z USA, bývalým náměstkem ministra obrany USA Philippem Coylem a expertem na protiraketové systémy, profesorem MIT Theodorem Postolem, snažili vysvětlit (pokaždé marně) nesmyslnost celého plánu na umístění prvku americké protiraketové obrany – radaru v Brdech. Upozorňovali jsme ji na neschopnost systému plnit svou funkci v reálných bojových podmínkách, na skutečnost že umístění radaru zvýší bezpečností rizika pro ČR, na odklon USA od programu, pokud bude zvolen Barack Obama. Vysvětlili jsme jí, že pro eliminaci íránské jaderné hrozby je nutná spolupráce USA s Ruskem a tu může stavba radaru vážně ohrozit, podobně jako revizi smlouvy o nešířená jaderných zbraní. Paní ministryně nám ke své smůle nechtěla dát za pravdu, a tak to místo ní učinil až čas. Dnes již dokonce o nefunkčnosti systému informuje i Mladá fronta a změna americké politiky je snad již zřetelná i nejzarytějším propagátorům americké základny v ČR.

Jelikož jste i Vy, jako první náměstek ministryně Parkanové, byl zastáncem umístění radarové základny v Brdech, vnímáme Váš rozkaz odstranit symbol agresivní radarové politiky – žiletkový plot okolo kóty 718,8 – jako uznání nesmyslnosti nejen tohoto konkrétního opatření, ale i celého projektu. Děkujeme Vám za projevenou sebereflexi a jako výraz naší úcty a díků Vám k odstranění plotu nabízíme pomocnou sílu v počtu dvaceti dobrovolníků z řad Greenpeace.

Prosím odpovězte nám obratem, zdali naší pomoc využijete.

S pozdravem Jiří Tutter, výkonný ředitel Greenpeace ČR