Dokázali jsme se domluvit a spojit síly, máme ambici poprat se o vítězství na jihu Moravy. Těmito slovy oznamoval před měsícem lídr jihomoravské kandidátky lidovců a Starostů Jiří Mihola vznik koalice pro podzimní sněmovní volby. Minulý týden se ale objevily spekulace o konci spojenectví.

Deník oslovil představitele jihomoravských lidovců i Starostů a ptal se jich na budoucnost koalice.

Podle krajského předsedy lidovců Romana Celého je koaliční smlouva se Starosty stále platná. „Pokud by pro ně ale byla přijatelná společná kandidátka na lidovecké listině, dali bychom voličům jistotu hlasu, který proměníme v poslanecký mandát,“ poukázal Celý.

Petr Gazdík a Pavel Bělobrádek
Průzkumy KDU-ČSL a STAN nenahrávají. Strany tak budou jednat o další spolupráci

Jednička na kandidátce, lidovec Jiří Mihola, nechtěl o konci koalice spekulovat. „Spekulace nepodporuji. Dlouhodobě jsem ale razil myšlenku volební spolupráce. Demokratickou většinou ale ve vedení strany získala převahu forma koalice,“ vzkázal Mihola.

Pokud strany kandidují ve sněmovních volbách v koalici, musí získat deset procent voličských hlasů místo obvyklých pěti, aby se do sněmovny probojovaly. Podle posledních průzkumů se ovšem lidovci se Starosty pohybují kolem osmi procent hlasů, což na zisk mandátů nestačí.

Koaliční smlouvu mezi KDU-ČSL a STAN si můžete přečíst zde

„Chceme pokračování spolupráce s hnutím STAN. Za nejlepší model považuji kandidátku pod hlavičkou KDU-ČSL. Jít do voleb pro deset procent hlasů je podle současných průzkumů pro naši stranu příliš vysoké riziko," uvedl Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek moravskoslezského hejtmana a člen krajského zastupitelstva.

Pokračovat v koalici chce i první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. „Já osobně i nadále podporuji spolupráci se STAN, a to ve formě koalice. Moje sedmiletá zkušenost z vedení KDU-ČSL je, že nás nikdy žádný průzkum nenadhodnotil, a proto průzkumy, které nám dnes dávají pod deset procent, beru s velkou rezervou,“ řekl Deníku.

Někteří Starostové jsou pro rozvod

Také představitelé Starostů preferují formu koaliční spolupráce. „Společnému projektu pořád věřím. S tímto názorem jedu také na náš celostátní výbor, který máme až po lidovcích pro případ nějakého jiného scénáře,“ představil svůj pohled první krajský místopředseda strany Radomír Pavlíček.

Předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (vpravo) a 1. místopředseda strany a ministr zemědělství Marian Jurečka.
Průzkum posílá lidovce se Starosty do sněmovny, blízko jsou i Piráti

Druhý nejvýše postavený starosta na kandidátce, Miroslav Boháček, se nechtěl k volbám vyjadřovat. „Moje představa je, aby koalice zůstala,“ sdělil Boháček.

Přesto se i v táboře Starostů najsou tací, kteří by radějí kandidovali samostatně.

„Jsem přesvědčen, že pokud zapojíme všechny síly a všechny osobnosti, které v regionech máme, je reálné získat nějakých 7 procent,“ odhaduje Jan Farský, lídra Starostů v Libereckém kraji. „Nechuť voličů z celostátní politiky je čím dál větší a tak bychom se ve finále mohli stát rozumnou alternativou parlamentních stran,“ argumentuje.

To si myslí i politolog Jan Kubáček. „Pokud by Starostové kandidaturu pojali jako jiný typ politiky, tak by po všech těch sporech a žabomyších válkách mezi sociální demokracií a podobně měli šanci zaujmout, stejně jako třeba Piráti, kteří také nabízejí jiný druh politiky. Pro STAN to samozřejmě představuje velké riziko, ale i šanci překvapit,“ domnívá se expert.

Bude záležet na vedení

Spolupráci se Starosty podporují i lidovci v Pardubickém kraji, nic však zatím není jisté. “Diskutovali jsme o tom, máme rozeběhnuté nějaké kroky. Je ale možné, že se dnes ani nerozhodne,” uvedl náměstek primátora Pardubického kraje Roman Línek.

K dnešnímu setkání celostátního výboru KDU-ČSL se vyjádřil i šéf středočeských lidovců Karel Koubský. „Přijmu to, pro co se rozhodne vedení,“ řekl Deníku Karel Koubský. Osobně je ale pro pokračování koalice.

I podle politologa Lubomíra Kopečka z Masarykovy univerzity v Brně je spojení KDU-ČSL a STAN velmi rizikové. „Je to velký risk. Získat deset procent na jihu Moravy pravděpodobně nebudou mít problém, ale pro sněmovní volby je důležité překonat tuto hranici na celostátní úrovni,“ vysvětlil před časem politolog. 

S koalicí nesouhlasil už v dubnu například bývalý krajský šéf lidovců  na Vysočině Jaromír Kalina. Kvůli tomu tehdy skončil ve funkci. Podle něj šlo o spojenectví spíchnuté horkou jehlou. Přesto by se nyní měla dohoda dodržet. „Když už bylo jednou něco odsouhlaseno, tak by to mělo platit. Proto si myslím, že bychom měli jít v koalici se Starosty a nezávislými,“ uvedl k tomu Kalina.

„Domluvili jsme se, že se k tomu vyjádříme až po skončení výboru,“ nechtěl situaci předem komentovat jeho nástupce Vít Kaňkovský.

Kateřina Perknerová.
Komentář Deníku: Kdo se bojí, ať neleze do STANu