Ze 24 zastupitelů má krajský klub ANO už jen 22. Jeho součástí coby nestraník, který už dříve vystoupil z hnutí, zůstává Ivo Vondrák. Naopak se s jeho řadami nedobrovolně rozloučili Kateřina Šebestová a Ondřej Němeček. Oba zastupitelé byli už dříve vyloučeni z klubu zastupitelů ANO v Ostravě a nyní je potkal stejný osud i v kraji, a to proto, že v lednových prezidentských volbách podpořili Petra Pavla, protikandidáta šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

„Došlo k jejich vyloučení z klubu zastupitelů, který tento krok odsouhlasil,“ řekl Deníku krajský předseda ANO Josef Bělica. Dodal také, že o odvolání hejtmana Ivo Vondráka z funkce zastupitelé ANO nehlasovali. „Přehodnocení koaliční smlouvy jsme na schůzi neřešili,“ dodal pro Deník Bělica.

close Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák při fotografování pro Deník, 23. února 2022 v Ostravě. info Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň zoom_in Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák

Ivo Vondrák prozatím zůstává členem klubu zastupitelů ANO, přestože už není členem hnutí, a také hejtmanem kraje. V březnu mu krajští zastupitelé ANO vyjádřili podporu, poté však nabraly věci rychlý spád v Ostravě a nyní se mezi zastupiteli napříč politickým spektrem proslýchá, že odstaven má být i hejtman. „Bez komentáře, prosím. Zeptejte se (Josefa) Bělici s (Janem) Krkoškou, co plánují,“ řekl před několika dny Vondrák Deníku s odkazem na možné vykonavatele příkazu ke krajskému převratu.

Josef Bělica už v pondělí večer po jednání klubu novinářům řekl, že zatím neodkáže odpovědět na to, jestli bude chtít ANO Vondráka v pozici hejtmana do voleb v příštím roce, nebo bude hledat náhradu.

Převrat nikdo nechce

Zastupitelé pochopitelně upřednostňují klid zbraní. „V tuto chvíli jsme si jako ‚ODSka‘ a ‚TOPka‘ koupili kolu a popcorn a díváme se, co se v ANO děje. Jen zatím nevíme, zda z toho ve finále bude komedie, thriller, nebo horor,“ komentoval situaci s nadhledem první náměstek hejtmana Jakub Unucka (ODS+TOP 09) a ve vší vážnosti dodal, že načasování převratu s ohledem na několik hlasování o bezmála dvaceti miliardách z EU na strategické projekty kraje by bylo velmi neuvážené.

„Šušká se kde co. Zatím máme signál, že o tom mají (v ANO) jednat, a počkáme, s jakým stanoviskem přijdou. Pokud nepřijde impuls odjinud, dál respektujeme koaliční smlouvu,“ potvrdil i náměstek hejtmana Lukáš Curylo (KDU-ČSL).

Opozice vyčkává. SPD je připraveno jednat se všemi, komunisté nehlasovali pro volbu rady a hejtmana, nehodlají tedy hlasovat ani pro případné odvolání, byť převrat očekávají. Piráti možný pokus odsoudili úplně a takové hlasování v zastupitelstvu nepodpoří. „Rok před volbami řešit post hejtmana pučem je naprostý nesmysl,“ uvedla Zuzana Klusová. Nejbližší zasedání krajských zastupitelů je na programu ve čtvrtek 8. června.

Stávající rozvržení sil v zastupitelstvu MS kraje (65 křesel)
ANO* (22 mandátů vč. nestr. Ivo Vondráka)
ODS + TOP 09* (10 mandátů)
Piráti (9 mandátů)
KDU-ČSL* (7 mandátů)
SPD (6 mandátů)
ČSSD* (5 mandátů)
KSČM (4 mandáty)
nezařazení (K. Šebestová, O. Němeček)