V posledním půl roce se jejich život razantně změnil. Navzdory tomu nikdo svého rozhodnutí vymezit se praktikám v ANO a vystoupit či být odejit z hnutí nelituje. Nadále pracují v Ostravě, byť značně odlišným způsobem. V politice mají z opozičních lavic mnohem menší vliv na dění v Ostravě i regionu, daleko více času jim zabírá nepolitická činnost. 

Návrat do školy

Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák se k 1. září vrátil na Vysokou školu báňskou – Technickou univerzitu Ostrava, protože tamní práci pořád považuje za velmi zajímavou a důležitou.

„Přišel jsem tam s tím, že chci zase učit, klidně zadarmo, což nebylo možné, proto jsem dostal asi desetiprocentní úvazek, díky němuž se budu podílet na výuce a koncepci vzdělávání v oblasti soukromého inženýrství a umělé inteligence,“ vysvětlil pro Deník, co dnes dělá.

Mimo to Ivo Vondrák zůstává poslancem, v parlamentu se nadále věnuje školství. „Nyní je to už bez časové zátěže na pozici hejtmana, proto na to mám ještě více času. Do dvou let bych chtěl dotáhnout k cíli své představy, jak pomoci českému školství,“ popsal své plány někdejší a nejdéle sloužící hejtman Moravskoslezského kraje, kde zůstává členem zastupitelstva.

Založil nový čtyřčlenný klub Otevření a konstruktivní (OK), čímž chce i z opozičních lavic pomoci dokončit rozjeté projekty.

„Především chci, aby se o věcech mluvilo otevřeně, což jsem, věřím, doložil na posledním zastupitelstvu při tématu vojenské základny v Mošnově. Nesmíme dělat zákulisní politiku, buďme otevření. Podporujme vzdělání a rozvoj,“ dodal Vondrák, kterým oblastem se chce v kraji věnovat především.

S trochou ironie přišlo zaškatulkování Vondráka a dalších vyloučených politiků z hnutí ANO na přetřes už během prvního zasedání zastupitelů Moravskoslezského kraje po prázdninách, kdy se do něj opřel Josef Babka (KSČM), který si povšiml pozměněné příslušnosti na jeho jmenovce na stole.

A to i proto, že hejtman Jan Krkoška oznámil změnu politické příslušnosti některých členů až před koncem zasedání. „Chtěl bych informovat, že pan Vondrák už je členem nového politického klubu Otevření a konstruktivní,“ uvedl hejtman Krkoška. Spolu s Ivo Vondrákem jsou členy politického klubu OK také Zdeněk Karásek, Ondřej Němeček a Kateřina Šebestová.

Bývalé vedení Ostravy zlákal development

Hned celou trojici někdejších ostravských radních – exprimátora Tomáše Macuru a dvě jeho bývalé náměstkyně Zuzanu Bajgarovou a Kateřinu Šebestovou – angažovala mezinárodní stavební a developerská skupina Antracit Jana Hasíka, která sídlí v Ostravě.

close Hejtman Ivo Vondrák, 7. června 2023, Ostrava. info Zdroj: Deník/Vladimír Pryček zoom_in Ivo Vondrák ještě jako Moravskoslezský hejtman 

„Coby velký místní patriot jsem s velkým potěšením a hrdostí zaznamenal, že se v Ostravě v posledních letech podařilo nastartovat a dotáhnout několik velkých a skvělých stavebních projektů, například Jatka, koncertní síň, lávka do DOV, nábřeží Ostravice či průmyslová zóna Hrušov. Za těmito projekty stáli lidé, kterými jsme, na základě jejich odborné kvalifikace, dlouholetých zkušeností, kompetencí a také jejich velkého pracovního nasazení, posílili náš developerský tým,“ popsal Deníku důvod angažování ostravského politického tria Jan Hasík s tím, že jeho skupina plánuje výrazný rozvoj u nás i v zahraničí a potřebuje rozšiřovat své řady o lidi schopné řídit velké projekty.

Politický comeback?

„Skupina, v níž jsem zaměstnaná, se nyní zabývá například projektem polyfunkčního domu Václav v centru města,“ svěřila se Zuzana Bajgarová, na čem mimo jiné nyní pracuje. Potvrdila, že důvodem jejího angažování patrně mohly být zkušenosti z investic a developmentu, kterými se zabývala na magistrátu. O politickém comebacku zatím nechce hovořit.

Klid bez politiky na nejvyšší úrovni si užívá také Tomáš Macura, který zopakoval, že v politice nikdy nechtěl být příliš dlouho a svého odchodu nelituje. Cítí vděk za příležitost.

„Několik měsíců poté jsem záměrně věnoval jistému druhu detoxu, v rámci kterého jsem si jednak ověřil, že nejsem na politice mentálně závislý, jednak jsem se zbavil prakticky všech zdravotních neduhů, které jsem si v době primátorování nastřádal,“ popsal někdejší primátor s tím, že už znovu cítí chuť a energii se něčím smysluplným zabývat.

Rozvoj Ostravy

Hledal takové možnosti, kde by mohl dál dohlížet na rozvoj Ostravy.

„Hledal jsem mezi příležitostmi, které se naskytly, takovou, která by mi poskytla možnost se dále podílet na utváření budoucí podoby města. V rámci svého angažmá v developerské společnosti Antracit, která patří do skupiny HSF System, takovou příležitost vidím, a to především v přípravě a realizaci ostravských projektů,“ dodal Macura, který své nové působiště na začátku spolupráce zatím nechce blíže hodnotit.

„Naším cílem je dál se angažovat v Ostravě, pomáhat s rozjetými projekty, a to jakoukoli formou, kterou nyní směrem do budoucna neumím specifikovat,“ řekla Bajgarová otevřeně.

V novém prostředí se někdejší nejužší vedení Ostravy rychle uchytilo. „Naši noví kolegové jsou s námi teprve krátce, ale již nám výrazně pomohli rozběhnout dva náročné projekty, které byly dlouho v přípravné fázi,“ pochvaluje si Jan Hasík.

To někdejší náměstek primátora pro veřejné zakázky Karel Malík se vrátil do svého původního zaměstnání ve společnosti Vítkovice a.s.

„Pomáhám se strategickými projekty zaměřenými na development, projektovým a procesním řízením,“ řekl Deníku. Co se týká budoucnosti v politice, i on nechává dveře otevřené. „Společně s kolegy ze zastupitelského klubu JDETO!!! vedeme o budoucnosti debatu, nicméně komunální volby jsou až za tři roky. Budoucnost Ostravy mi však není lhostejná,“ dodal Malík, jenž o jiné než komunální politice neuvažuje..