Je jedním z mnoha majitelů těchto trojkolek, které parkují v sobotu dopoledne u restaurace Zlatá růže v Boskovicích na Blanensku. Přes víkend se tady totiž koná právě sraz hadraplánů. Postupně přibývá jeden exemplář za druhým. Modré, hnědé, červené či žluté barvy. Z různých koutů republiky i ze zahraničí, například z Německa.

Podsedník se zdejšího srazu účastní pravidelně každý rok. Svůj vůz však vytahuje během roku i mimo tuto akci. „Pravidelně o víkendu, pokud neprší," říká muž. Má typ 250. „Ale pár let zpátky jsem zjistil, že kostra je z třistapadesátky," líčí.

Velorex je potažený koženkou, střecha je z celtoviny. Ostatně už filmový vrchní Josef Abrhám říkal, že hadrák neublíží.

Splněný sen

Pravidelným účastníkem boskovického srazu je také Ladislav Najer z Velkých Opatovic. Velorex vlastní od roku 2015. Přiznává, že je to pro něj splněný sen. „Dovezl jsem si ho z Maďarska. Musel jsem ho kompletně do šroubku rozebrat," vzpomíná Najer.

Zdroj: Deník/Michal Hrabal

Když vůz koupil, vůbec nebyl pojízdný. „Byl to jen soubor náhradních dílů, co měl tvar Velorexu. Byly to dva roky intenzivní práce, než z toho vzešlo tohle," ukazuje Najer na svou trojkolku.

Když má náladu a čas, vydává se Najer se svým strojem i na jednodenní výlet. „Třeba čtyři sta kilometrů není problém," přibližuje. Společnost mu dělá jeho pes, kterému ani nevadí větší hluk, který Velorex vydává. Je totiž hluchý.

Z odletu ultralehkého letadla Shark s piloty Jiřím Prušou a Eliškou Kudějovou z příbramského letiště.
Pilot chce v květnu překonat světový rekord v délce letu v ultralehkém letadle

Své příběhy mají i další hadraplány, které se postupně na parkovišti řadí. Podle pořadatelů je jich zaregistrovaných zhruba sto padesát. Že jsou podobná vozidla na silnici v dnešní době raritou, ukazuje i zájem kolemjdoucích, kteří tříkolové vozy obdivují.

Někteří si je nadšeně fotí, případně si s nimi dělají selfie, další obdivují jejich součástky. „Nejstarší jsou ty s velkými koly. Takové začali dělat nejdříve," ukazuje jeden návštěvník druhému.

Po desáté hodině dopoledne se velorexy s rachotem a troubením vydávají v koloně z parkoviště na cestu centrem města. Projíždějí i přes Masarykovo náměstí. Chodníky okolo jsou obsypané lidmi.