„Většinou si zákazníci při vyzvednutí balíčku rovnou objednají i na příští rok,“ popisuje Hana Tydláčková. Jednak proto, že jsou chuťově výborné, jednak pro příznivou cenu. Loni stál kilogram cukroví 550 korun. Letos cena cukroví zatím stanovena není, pravděpodobně se do jejího zvýšení ale promítne růst nákladů.

Stálé zákazníky to nejspíš neodradí. Mezi oblíbenými tradičními druhy vždy najdou nějakou novinku. A se stejným zájmem jako vánoční cukroví budou objednávat i to velikonoční.

Objednávky cukroví na Vánoce začaly již v létě: 

Vánoční cukroví? Nejen záležitost zimy. Objednávky cukroví lámou rekordy už v létě
Vánoce jsou tady. Objednávky cukroví už lámou rekordy, styl ozdob určil veletrh

Studenti se na SOŠ Josefa Sousedíka ve Vsetíně učí péct úplně od začátku - od míchání těsta, správné tloušťky při válení, vykrajování až po zdobení a modelování postaviček na dort. Zvládnou tady vše, co k výrobě sladkých dobrot patří, včetně úklidu. Myčku tady totiž nenajdete.

Přesně podle představ 

„Frgály, svatební koláčky, tematické dorty, minizákusky jako indiánek, větrníček, špička, ovocný košíček, čajové pečivo. Připravíme vše,“ usmívá se Hana Tydlačková. „Zákazník si většinou donese vytištěný obrázek dortu a my mu jej upečeme přesně podle jeho představ. Studenti jsou šikovní, takže zvládnou vymodelovat figurky na přání,“ dodává. 

Studenti cukrářského oboru:

Zdroj: Iva Nedavašková

Například o medové perníčky je zájem celoročně. „Firmy si je objednávají jako dárek pro své obchodní partnery, většinou je ozdobíme i jejich logem,“ ukazuje Tydlačková. A dá se zdobení natrénovat, nabízí se otázka při pohledu na precizně ozdobené výtvory? „Toto je práce třeťáků, ti už to mají v ruce. Ano, trénink určitě dělá šampiony, ale musíte mít aspoň trošku vlohy,“ říká učitelka.

Věděli jste, že v Česku existuje perníkomat?

Dekorativní perníčky v perníkomatu v Samosolech potěší malé i velké
Jediný v republice. Malované perníčky z perníkomatu se těší velké oblibě

Mezi studenty jsou i čtyři chlapci. Jak jsou zruční na drobné činnosti v porovnání s děvčaty? „Někteří jsou stejně šikovní a ve zdobení si s něžným pohlavím nezadají,“ prozrazuje učitelka.

„Doma rád vařím, peču a hlavně zdobím, tak jsem se v tom chtěl zdokonalit. Ve škole mě baví vše,“ ujišťuje student prvního ročníku David.