Výročí si nenechaly ujít přes tři tisícovky lidí. Návštěvníci lebedící si v hlavním venkovním bazénu reagují na Děkanovo vystoupení nadšeně. Po dozpívání písní hlasitě bouří, pískají na prsty. Na zpěvákovo vyzvání se sborově zapojují také do zpívání. „Kdybych nepospíchal po koncertě do posilovny, hned bych šel za vámi do vody,“ vtipkuje Děkan s poukazem na svou silnější postavu a získává si vodní publikum při svém vystoupení čím dál víc.

Návštěvníci v bazénu spokojeně popíjejí drinky, leží naložení v bublinkách nebo se sluní, pokud zrovna svítí slunce. Víc si při klidném a zábavném odpoledni snad ani nemohou přát. Zvlášť když jim ho zpříjemňuje i hudební vložka. „Právě koncerty jsou největším lákadlem oslavy. Dohromady jsou tři, kromě Děkana vystupuje také zpěvák Sebastian a hudební skupina O5 a Radeček,“ poznamenává marketingový ředitel Aqualandu Tomáš Svoboda.

Křišťálová stezka, stanoviště Křišťálové ověsky.
Křišťálová stezka v iQLandii: Interaktivní hra vtáhne návštěvníky do světa skla

Program pro návštěvníky je víc než pestrý. Kdekdo by si mohl pomyslet, že závody aut na dálkové ovládání bude lákat hlavně nejmenší. Ovladače ale bere do ruky pětice asi dvacetiletých mladíků. Nejdřív pečlivě rovnají auta na start. Vedle sebe se tam tlačí třeba aqualandový autobus, odtahovka, závoďák nebo krokodýl řízený opicí.

A už se troubí ke startu, modely se zběsile vrhají na trať. A hned se hromadně srážejí. Po prudkém průjezdu zatáčkou se pak některé překlápí na bok či střechu. Jiné drží stopu a umně pokračují v jízdě, což je případ i krokodýla. Auta do sebe vráží, vytlačují se, ale ještěr zdárně směřuje dál po trati. Nakonec ale i on končí po ostré klopence na boku a bez cizí pomoci není schopen jet dál.

Po celou dobu se mladíci spíš smějí, než řídí, na řízení je to bezpochyby znát. Každopádně závody splňují svůj účel, hlavně se bezvadně pobavit. „Velice vtipné to bylo,“ shrnuje jeden z mladíků směrem k ostatním po konci závodní zábavy.

O slovo si říkají parkouristé 

Nedaleko od dráhy si o slovo říkají parkouristé. Kolemjdoucí lákají na triky, při kterých se běžnému smrtelníkovi někdy tají až dech. Z místa skočit salto přes hlavu? Nebo backflip, tedy salto vzad a ještě s přetočením? Žádný problém.

Postupně si parkouristé za odrazový můstek řadí až jedenáct ležících dobrovolníků. Při přeskakování prvních několika v podobě malých dětí je ještě prostor na zlehčování a ty nejlehčí triky. S přibývajících počtem, kdy se do soustavy ležících těl přidávají i dospělí, přituhuje a je zapotřebí veškerého soustředění, aby se ani třeba náhodou nikomu nic nestalo.

Slavnostní zpřístupnění hradu Vízmburk v Havlovicích.
Východočeské Pompeje vstaly po pěti stoletích z popela. Zájem turistů je velký

K takové situaci je paradoxně nejblíž až na konci parkourové exhibice. Jeden z parkouristů skáče hned několik salt dozadu za sebou a nepřestává, ani když se blíží k ohraničení omezeného prostoru. „Pozor, pozor,“ varují ho s obavami přihlížející. Pátým flipem se trefuje do hraničního sloupku. Metač salt naštěstí končí bez zranění, zvědavci tak mohou s úlevou zatleskat za působivé vystoupení a přesunout se jinam. Další části bohatého programu a také vodní atrakce totiž už čekají.