Pořadatelé nabídli během motoristické soboty nevšední zážitky. Při driftování přímo na návsi před očima stovek návštěvníkům chvílemi běhal mráz po zádech. „To chce klid. Máme to nacvičené, jsme zkušení piloti. Užíváme si to v tomto unikátním prostředí,“ usmíval se jeden z pilotů, když dozníval potlesk nadšených diváků.

Ve Slatinicích se návštěvníci setkali s českými hvězdami motorsportu. Podpisy dopoledne ochotně rozdával první a doposud jediný český pilot formule 1 Tomáš Enge. Na výstavě nablýskaných veteránů v lázeňském areálu byly k vidění skvosty. V obležení obdivovatelů byly Jaguár E Type nebo legendární BMW E30 M3.

Luděk Brodský a jeho manželka Petra závodí v rally historických aut
Jejich vášní jsou historická auta. Manželé jezdí místo dovolené na závody

V plánu byl i průlet nových armádních vrtulníků nad obcí. Historickou vojenskou techniku v obci reprezentovaly stroje TATRA 813 „KOLOS“ a obrněný transportér SKOT.

Pochlubit se přijel i velký fanoušek rychlých aut a motocyklů Jiří Kincl z Prostějova, který sbírá autogramy pilotů F1 a slavných automobilových závodníků.„Tady vidíte Elišku Junkovou a její podpis,“ ukazoval sběratel cenné kousky své kolekce kolemjdoucím zájemcům.

Na své si přišly i děti

Pořadatelé MotorFestu pamatovali i na nejmenší návštěvníky. Ti se střídali za volantem autíček v lunaparku, nebo za dohledu sedláků zkoumali obří zemědělské stroje na návsi. Připravena byla i ukázka zpracování obilí na Hané, včetně ručního mlácení cepy.

Jaroslav Prášek a jeho slavný vůz Aero Minor Sport
Závod v Le Mans? Nic pro amatéry, domnívá se majitel veterána z Vysočiny

„Jak vznikl nápad uspořádat tuto netradiční akci na návsi? Oslovili mě fandové motorismu, mezi které taky patřím, a začali jsme plánovat. Trvalo to měsíce, ale podařilo se. Jsou tady fantastické stroje, velká jména a závodníci z okolí driftují, že se tají dech,“ hodnotil dopoledne slatinický starosta Ondřej Mikmek.

Výtěžek z dobrovolného vstupného si obec podle starosty nenechá, ale věnuje jej na dobročinné účely.