Více než půl roku po explozi policie stále neukázala na viníka, který může za explozi muničního skladu v Bílině. Generální inspekce vyšetřování neuzavřela. Pozitivní zprávou je, že z teplického okresu po výbuchu zmizely i další podobné sklady.

K explozi došlo loni v září na okraji Bíliny ve směru na Teplice. Hořet tady začal sklad policejních pyrotechniků, kteří si sem ukládali zadrženou munici. Než přijeli na místo hasiči, podzemní kryt explodoval. Kusy krytu se rozlétly po okolí.

Vyšetřování převzala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). „Prověřujeme všechny možné verze. Čekáme také na znalecké posudky, které jsme si v dané věci vyžádali,“ informovala mluvčí GIBS Ivana Nguyenová. Kdy by mohly být závěry z vyšetřování, to nespecifikovala.

Obžalovaní z napadení mladíka na koupališti v Dubí.
Trest za bitku na koupališti v Dubí? Výsměch, hodnotí lidé rozsudek

Na výsledky šetření netrpělivě čeká také starostka Bíliny. Výbuch skladu totiž ohrozil místní obyvatele i majetek. „Nemáme žádné zprávy z průběhu vyšetřování. Kontaktujeme dotčené orgány, ale zatím nám k příčinám nikdo oficiálně nic neřekl. Prý se tím stále zabývají,“ potvrdila zjištění Deníku starostka Zuzana Schwarz Bařtipánová.

To, že vyšetřování podobných explozí a následných požárů trvá někdy i řadu měsíců, potvrdil bývalý policejní vyšetřovatel Jaroslav Žampach. „Vše se prověřuje z různých pohledů, časově náročné bývá třeba určování některých látek po výbuchu. Pohledy znalců jsou v takových případech nezbytné,“ podotkl muž, který desítky let vyšetřoval požáry na Teplicku.

Už je pryč

Muniční sklad v areálu Speciálních staveb Most v bílinské části Chudeřice, který loni 15. září poškodila mohutná exploze, z města pod Bořněm postupně zmizel. V místech, kde byla muniční kobka, dnes už nic není. Starostka Zuzana Schwarz Bařtipánová to vyjednala s policií.

Podobně podle ní pyrotechnici vyklidili i další utajené sklady v teplickém okrese.

Do celé záležitosti se vložil Svaz měst a obcí ČR. Jeho vedení v reakci na událost v Bílině upozornilo na to, aby policie prověřila, zda samosprávy vědí o všech nebezpečných provozech na svém území. Výkonná ředitelka svazu Radka Vladyková chce kontaktovat ministerstvo vnitra, aby o muničních a podobně nebezpečných skladech informovalo krajské úřady.

V úterý 15. září 2020 po poledni došlo k explozi v muničním skladu v Bílině v Chudeřicích. Vjezdy do města od Teplic byly uzavřeny, na místo zamířily hasičské jednotky ze širokého okolí. Paralelně probíhala také evakuace lidí z okolí. Vyklizená byla sklárna v Chudeřicích a lidé z dalších firem v areálu. Proč došlo k explozi, vyšetřovatelé dosud neřekli.