Ve čtvrtek večer se podle mluvčí na štítové stěně sousedního domu objevily nové praskliny, na místo proto znovu vyjížděli profesionální hasiči. "Po příjezdu hasiči ihned evakuovali obyvatele obou přilehlých rodinných domů a velitel zásahu na místo povolal statika," uvedla Javoříková.

Koryčany po tragické explozi v rodinném domě. Na snímcích místo den poté, ve čtvrtek 16. září 2021
Dům v Koryčanech vybouchl po poškození potrubí. Zranění jsou stabilizovaní

Velení zásahu si podle ní spolu se statikem prohlédli obě budovy v těsném sousedství domu, který exploze zcela zdemolovala. "Bylo zjištěno, že došlo ke zhoršení stavu vnější konstrukce jednoho z objektů, který se nachází vedle rodinného domu zničeného výbuchem. Statik zakázal užívání tohoto objektu a nařídil zajištění jeho obvodových konstrukcí," uvedla mluvčí.

Hasiči se podle ní postarali o stabilizaci rohu domu zvnějšku i uvnitř. Konstrukce zajistili pomocí stabilizačních stojek a výdřevy, kterou na místo dopravil speciální kontejner z Kroměříže. O dalším osudu objektu rozhodne podle Javoříkové statik.

Koryčany po tragické explozi v rodinném domě. Na snímcích místo den poté, ve čtvrtek 16. září 2021
Koryčany se ponořily do smutku. Lidé vzpomínají na zemřelé hasiče

Výbuch prověřuje policie jako obecné ohrožení z nedbalosti. Právní kvalifikace se ještě může změnit. Před explozí majitelé prováděli v domě rekonstrukci. Při ní bylo poškozeno plynové potrubí, což vedlo k následnému výbuchu, uvedla Kyšnerová. Exploze si vyžádala životy dvou dobrovolných hasičů, kteří kvůli úniku plynu do domu přijeli. Zranění jsou jejich dva kolegové a další dva lidé.