„Sklízíme už měsíc a ještě toho máme na týden až čtrnáct dní,“ odhaduje traktorista Václav Vlček. „Je překvapivě pěkná úroda,“ přidává se kombajnér Jindřich Gvuzďoch. Jejich pracovištěm je lokalita hned vedle cesty z Nošovic na Vyšní Lhoty a Morávku, kde je zelí i nádherně cítit.

„Letos je na rozloze kolem sedmi hektarů,“ popisuje Ivana Bolíková, vedoucí zelárny nošovického zemědělského družstva. Připomíná, že půda v podhůří Beskyd je pro tuto plodinu doslova ideální. Však jsou také produkty ze zdejších odrůd zelí vyhlášené.

Vladimír Lobkowicz v areálu své zelárny v Křimicích
Úroda zelí či cibule je dobrá. Pěstitelé i zpracovatelé ale hlásí zdražení

„Krouháme ho a balíme po pěti, deseti kilogramech, děláme patnáctikilové balíky do obchodů a samozřejmě zelí zpracováváme i na kvašení,“ popisuje vedoucí zelárny uprostřed družstevního provozu. Jeho základem jsou dopravníkové linky. Vedou od vlečky k pracovníkům - s noži, sekáčky a vrtáky.

Na soli se nešetří 

U předposledního dopravníku stojí za plastovou zástěnou další personál zelárny, jehož úkolem je vše na páse důkladně prosypat směsí soli a kmínu. „Solí celou šichtu,“ podotýká vedoucí.

Pak zelí padá přímo do obřích kovových kádí – hloubku mají tři a půl metru a průměr tři metry. „Používáme tradiční metodu, takže šlapání. Ale jen s hygienickými gumáky. Musí se prošlapat vrstva po vrstvě a pořádně z toho vyhnat vzduch i vodu, aby se netvořila plíseň,“ vysvětluje Ivana Bolíková.

Zdroj: Deník/Radek Luksza

Jejím třem kolegyním trvá naplnění kádě, mají jich kolem sebe jednadvacet, asi půldruhé směny. „A tohle je výsledek kvašení po devíti týdnech,“ ukazuje vedoucí zelárny na kádě, okolo nichž se line charakteristický odér.

Sklizeň brambor. Ilustrační snímek
Pěstitelé brambor naříkají nad letošní úrodou. Lidé si výrazně připlatí

Je hotovo, nošovické zelí může k odběratelům. Přímo na místě, kde se vyrábí, vyjde laciněji než v obchodech - platí to i pro čerstvé. Kdo chce jen šťávu z kysaného zelí, dostane ji. A v Nošovicích také provozují jediný „zelomat“ v tuzemsku, který vydává balíčky této zdravé pochoutky.