První rekonstrukce připomene slavné vítězství v roce 1918, kdy legionáři vyhnali bolševiky z ruské Kazaně a dopomohli tak k vítěznému konci první světové války. Druhá ukázka připomene krvavé boje proti Němcům v sudetském pohraničí, ke kterým došlo v roce 1938.

Ukázka Kazaň 1918, při které se areál skanzenu přemění v předměstí ruské Kazaně, začne ve 14 hodin. „Zatímco v době první republiky o legionářích věděl každý malý kluk, dnes je tato slavná epizoda československých dějin trochu pozapomenutá,“ uvádí předseda Československé obce legionářské a hlavní organizátor akce Lukáš Lexa a dodává, že rekonstrukcí bitvy chtějí legionářům vzdát čest a dostat je zpět do povědomí veřejnosti.

Ve Strážnici bude k vidění i putovní Legiovlak muzeum a replika legionářského vlaku z období let 19181920, který zájemce seznamuje nejen se záslužnými boji legionářů, ale také s jejich životem.

Vojenský den
• Uskuteční se 25. srpna ve Strážnici v areálu skanzenu.
• Připomene vítězství le-gionářů v roce 1918 a povstání sudetských Němců v roce 1938.
• Ukáže vojenskou techniku, výzbroj i výstroj.
• Ve Strážnici bude v době konání Vojenského dne k vidění i Legiovlak.

Druhá ukázka s názvem Krvavé pohraničí 1938 symbolicky ukončí éru první republiky. Od 16 hodin budou návštěvníci skanzenu svědky povstání sudetských Němců, kteří se pokusí připojit československé pohraničí k nacistické třetí říši. „Tragédie roku 1938 a zrada Československa jeho spojenci v Mnichově zanechala na duši našeho národa hluboké šrámy,“ řekl Lexa.

Do ukázky se zapojí obrněné automobily či tančíky, k vidění budou také výstavy dobové techniky, výstroje a výzbroje. Zájemci si budou moci poslechnout i krátké komentované ukázky výcviku spojařů a legionářských úderníků. Uvidí také scénku z náboru bolševiků či výcvik telegrafního družstva.

Nasávat dobovou atmosféru přijede do Strážnice například Petr Novotný. „Historie o vojenské službě mě vždycky zajímala, stejně jako vojenská technika, takže se opravdu těším,“ řekl Břeclavan.