Aplikace EPU dovede turisty do atraktivních, ale méně navštěvovaných lokalit. Za jejím vznikem stojí zejména Ladislav Cirhan, který dal v době pandemie covidu-19 dohromady partu nadšenců. Ti následně začali pracovat na aplikaci. „Bylo v roce 2021. Zástupci některých národních parků byli z našeho nápadu nadšení a popisovali, jak lidé, kteří nemohou cestovat do zahraničí, začali chodit po české krajině a chovají se nevhodně,“ vzpomíná Cirhan.

Přibližně ve stejné době se kolem Cirhana utvořila pracovní skupina lidí, kteří působí v oblasti ochrany přírody i turistického ruchu. Ta postupně dávala dohromady, jak by měla aplikace vypadat. „Chceme, aby chránila přírodu a nezahušťovala místa, která jsou hojně navštěvovaná,“ popisuje. Pracovní skupina proto vytipovala oblasti, kam turisty poslat: „Dbali jsme i na to, aby se v aplikaci neobjevovala místa, kde žijí zvláště chráněné druhy zvířat.“

V současné chvíli nabízí aplikace EPU 250 různých tras. „Dnešním dnem spouštíme tvorbu tras pro veřejnost. Chceme, aby okolo aplikace vznikla komunita lidí, která bude dál propagovat ochrany přírody v souvislosti s turistikou a cyklistikou,“ nastiňuje Cirhan plány do budoucna.

Děti z Vacova vyzkoušely novou aplikaci na výlety. | Video: Deník/Jana Vandlíčková

Zpočátku budou správci uživatelské příspěvky kontrolovat. V okamžiku, kdy členové komunity osvědčí a budou vkládat obsahově správné tipy na výlety, by správcům měla ubýt práce.

Testování vzaly do svých rukou děti

Jako první si aplikaci EPU vyzkoušely žáci z vacovské základní školy. Padesát dětí z druhé, třetí a čtvrté třídy se svými učitelkami Evou Štěpánkovou, Kateřinou Kaskounovou a Pavlínou Kopáčikovou a asistentkami Lucií Švihelovou a Kateřinou Bublíkovou bylo totiž na dvoudenním výletě na šumavském Javorníku.

Tvůrci aplikace toho využili a vydali se společně s dětmi na trasu, kterou dokáží zvládnout i rodiny s malými dětmi: Od sochy spisovatele Šumavy Karla Klostermanna na Javorníce, kolem kapličky sv. Antonína Paduánského na Klostermannovu rozhlednu.

Aplikace jim ukazovala trasu, ale přidala i bonus v podobě nových informací o jelenech, rysech a rostlinách, s nimiž se děti mohly cestou potkat.

A tak hned na začátku odpovídaly na kvízové otázky o jelenovi a při setkání s lupinou mnoholistou strávili na místě několik desítek minut, než načetly všechny informace.

close Jako první si novou turistickou aplikaci vyzkoušely děti z vacovské školy při výletu na rozhlednu na Javorníce. info Zdroj: Deník/Jana Vandlíčková zoom_in Jako první si novou turistickou aplikaci vyzkoušely děti z vacovské školy při výletu na rozhlednu na Javorníce

Pod Klostermannovou rozhlednou zase školáci s mobilním telefonem v ruce předčítali její historii. A mnozí z nich se netajili tím, že jsou vlastně spokojení, protože mohou mít mobilní telefon i při výuce. Děti z Vacova však v tomhle případě aplikaci nepotřebovaly, většina z nich věděla o svém okolí téměř vše. Tvůrcům aplikace ovšem slíbily, že novou výletnickou aplikaci ukáží svým rodičům, aby i oni mohli naplánovat společnou aktivitu pro celou rodinu.