Výstava se nachází v synagoze, protože vynálezce krému Nivea pocházel z významné židovské rodiny. Jeho předci se usídlili v obci, kterou stejnojmenná řeka dělí na pruskou (polskou) Opawici a rakouskou (českou) Opavici.

Noviny z doby normalizace.
Normalizace ničila životy i lidem v Ústí. Uplynulo půlstoletí od smutné události

Kolem roku 1870 se rodina Troplowitzových přestěhovala z Opavice právě do Vratislavi. Tam Oskar Troplowitz studoval farmacii, ale studia nedokončil. Zběhl na filozofickou fakultu do Heidelbergu. Na naléhání rodiny, aby se věnoval i něčemu praktickému, se od filozofování vrátil k farmacii v lékárně svého strýce v Poznani.

V roce 1890 díky finanční pomoci rodiny získal Oskar Troplowitz krachující farmaceutickou firmu Beiersdorf v Hamburku a rozhodl se, že v ní bude vyvíjet vlastní produkty. Jeho prvním vynálezem byla zubní pasta Pebeco, se kterou uspěl na americkém trhu. Další jeho produkt - náplast na tělo - nám pod názvem leukoplast slouží dodnes. Objevil také například líčidlo v podobě vysunovací tyčinky Labello.

Sněhobílý krém

Skutečný mistrovský kousek se mu však podařil až roku 1911. Tehdy se Troplowitz dal dohromady s chemikem Isaakem Lifschützem a dermakologem Paulem Unnou a společně představili univerzální krém Nivea.

Stovky lidských životů si vyžádalo bombardování Brna. Nejprve útočily americké bombardéry, později sovětská letadla.
Ničily domy a braly životy. Před pětasedmdesáti lety dopadly na Brno bomby

Nejdřív ale bylo nutné vyřešit, jak lze spojit vodu a olej do nějaké stabilní báze, například emulze nebo krému. Podařilo se to díky Lifschützově patentu na emulgátor eucerit, jehož základem je lanolínový alkohol vyrobený z ovčí vlny.

Svému produktu dali vynálezci název Nivea, což v latině znamená sněhobílý. Pocity jemné konzistence a chladivého účinku byly tak příjemné, že složení krému zůstalo dodnes prakticky stejné, jako bylo v roce 1911.

Oskar Troplowitz zesnul osm let po svém slavném vynálezu na mozkovou mrtvici. Je pochovaný v Hamburku. Tam má dodnes své sídlo společnost Beiersdorf, která řídí prodej produktů Nivea ve 200 zemích po celém světě. V synagoze ve Vratislavi můžeme obdivovat desítky starožitných obalů, plakátů a letáků se značkou Nivea i dalšími produkty firmy Beiersdorf. A také se zde dozvíte o dalších osudech rodiny z české Opavice.

Miroslav Pich-Tůma
Estébácký vrah Pich-Tůma dokázal člověka umlátit. Svůj život skončil sebevraždou