„Má kapacitu tři sta kubíků a je napojený na novou úpravnu vod a dva nové vrty,“ sdělil starosta obce Luděk Müller.

Pořízení nové technologie vyšlo obec na čtyřicet milionů korun, větší část pokryla dotace z ministerstva zemědělství, další přislíbil kraj.

Českobrodské vysílačky
Půjde nejvyšší česká stavba k zemi? Lidé sepisují petici na záchranu vysílačů

Událost vylákala ven desítky místních obyvatel, usazování vodojemu přihlíželi zhruba tři hodiny. „Vypadá jako UFO,“ zaznívalo mezi přihlížejícími. Usazení nového vodojemu, který nahradí původní zastaralý, vyšlo až napodruhé. Na přesnou trefu jeřábníka čekal na horním okraji tubusu ve výšce čtyřiceti metrů dělník. Jeho úkolem bylo zajistit následnou montáž vodojemu z vnitřku tubusu.

Nedostatečná kapacita 

Do výstavby nové úpravny vod, včetně vodojemu se Strachotičtí pustili zhruba před rokem. Důvodem byla nedostatečná kapacita pitné vody v obci, kterou místní pociťovali zvlášť v letním období. A také zastaralá technologie na její úpravu, pocházející z osmdesátých let. „Nyní bude všechno řízené počítačem, dávkování chemikálií bude automatické na základě rozborů, který si systém zajistí sám. Nový vodojem má také o třetinu vyšší kapacitu, než ten stávající,“ informoval starosta Müller.

Ve stabilnější dodávky kvalitní vody doufá i Libor Jílek. „Vodojem je vyšší, předpokládám, že bude mít lepší tlak a díky většímu zásobníku už by nám nemusela v létě docházet voda,“ poznamenal přihlížející muž.

Mozaika kolem fontány je vytvořena do podoby květiny
Kolečko po kolečku. Vzkříšenou chrudimskou kašnu Brusel tvoří tisíce komponentů

Nutnost modernizace přísunu vody do vodovodních kohoutků v domácnostech posílila i plánovaná výstavba zhruba padesáti nových rodinných domů na okraji obce. Důvodem byly také současné přísnější parametry na kvalitu pitné vody, které zastaralá technologie zajišťovala problematicky.

Na uvedení nové technologie do provozu si místní počkají ještě asi měsíc. „Týden bude ještě probíhat montáž vodojemu, poté se napustí vodou, udělají se rozbory vody a vyjádří se k nim vodoprávní úřad. Zkušební provoz pak potrvá jeden rok,“ upřesnil Müller.

Přeškolení obsluhy 

Přeškolení na obsluhu nového systému čeká teď i správce úpravny vod Bohuslava Šťavíka. „Doposud jsem na údržbu používal především klasické ruční nářadí, nový systém je ale řízený elektronicky. Spolupracovat budeme také s Vodárenskou akciovou společností, která zajistí především legislativní procesy,“ podotkl Šťavík, který je současně místostarostou obce.

Strakonický hrad
OBRAZEM: Strakonický hrad prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Nyní láká turisty

Po zprovoznění nového systému čeká starý kulový vodojem demolice. Původní budova úpravny vod z osmdesátých let změní využití. „Plánujeme ji uvolnit pro techniku a zázemí pracovníků na údržbu obce, časem bychom zde mohli zřídit i sběrné místo odpadu,“ zvažoval starosta Luděk Müller.