Jitka Kumrová podala výpověď poté, kdy dostala pozvánku na schůzku s vedením obce Rašovice na Vyškovsku. Podepsalo se pod ní sedmnáct rodičů. Ti vyjádřili nespokojenost s přístupem vedení školy k vyučujícím a rodičům, špatnou komunikací a zastaralými učebními metodami. V pozvánce napsali, že pokud nedojde k nápravě, dají možná své děti jinam. „Nadzvedlo mě to ze židle. Za celou dobu, co učím, se téměř vůbec nestalo, aby rodiče dali dítě do školy jinam, než do Rašovic. Aby kvůli mně, jediné osobě, dávali děti jinam, to jsem se radši rozhodla funkce nechat,“ reagovala Kumrová.

Podle rodičů podepsaných pod pozvánkou by to ale bylo až krajní řešení, pokud by ke změně nedošlo. „Mohla bych dát dítě jinam, ale nechci. Chci rašovickou školu podporovat. Je pro mě lepší, když chodí do školy sem,“ vyjádřila se Iveta Novotná, kterou rodiče zvolili do školské rady.

Příčinou sporu je skutečnost, že o schůzce nebyli informovaní všichni rodiče. „Samozřejmě se jednalo hlavně o rodiče, kteří byli a jsou s prací paní ředitelky spokojeni. Vše se událo velmi rychle, bez možnosti jakékoliv reakce z jejich strany,“ řekla za rodiče podporující ředitelku Petra Loníčková.

Shrnutí sporu
-Část rodičů vyjádřila nespokojenost se způsobem vedení základní školy v Rašovicích a svolalo schůzku s vedením obce.
-Jitka Kumrová, která byla ředitelkou školy od roku 1993, podala výpověď.
-Rodičům, kteří ředitelku podporují, vadí, že se k situaci nemohli vyjádřit.

Podle Novotné jde ale z větší části o rodiče, kteří už děti na škole nemají. „Někteří z nich dokonce záměrně dali děti jinam,“ uvedla.

Zdůraznila také, že cílem nebylo ředitelku vyštvat. Naopak se ji podle ní snažili přesvědčit, aby si odchod rozmyslela.

Na tom, že Kumrová byla vynikající učitelka, se obě strany shodnou. Rodiče, kteří ji podporují, mrzí, že se po letech práce dočkala místo poděkování a úcty spíše pomluv a ponížení. Také poukazují na nulovou podporu ředitelky ze strany vedení obce.

Starosta Jiří Raušer pochybení odmítá. „O celé situaci jsem se dozvěděl v podstatě až v okamžiku, kdy jsem měl výpověď na stole. Na schůzku jsem nešel, abych někoho vyhazoval, ale abych se dozvěděl, o co vlastně jde. Myslím si, že to byl správný krok. Ona se rozhodla podat výpověď jen na základě toho, že s ní někdo chce mluvit. Na schůzce potom řekla, že už ji práce deset let nebaví. Víme, že je to náročné povolání, ale mohla to řešit jinak,“ vyjádřil se.

Za Kumrovou teď představitelé obce hledají náhradu. „Odchod paní ředitelky nám přinesl spoustu problémů, nemáme z něj radost,“ konstatoval Raušer.