Cílem zatím neznámého podvodníka se stalo Muzeum Královského hvozdu v Nýrsku. Současná živá expozice Rok na Šumavě, která zobrazuje život typické šumavské rodiny Vondrákových na začátku minulého století, přinesla výrazný nárůst návštěvnosti, objevily se však i falešné vstupenky, se kterými přijel dokonce celý zájezd.

Na podivné vstupenky upozornila koordinátorka česko – bavorské spolupráce v Královském hvozdu Monika Ženíšková. „Vstupenku mi ukazovala jedna z pracovnic muzea, které tam vybírají vstupné. Všimla si jich u jedné větší výpravy, která byla vybavena bločky různých vstupenek. Nepřišly jsme na to, kdo by mohl vstupenku vydat, ani nebyla povědomá nikomu, komu jsem ji pak ukazovala, takže jsem na to upozornila ředitele nýrského muzea,“ řekla Deníku Ženíšková.

Byly to padělky

„Těmi vstupenkami se prokázal celý zájezd, podle paní průvodkyně se podobné vstupenky občas objevily i jednotlivě. Když mi paní Ženíšková vstupenku dala s tím, že je to nějaké divné, abychom si to prověřili, porovnal jsem ji se vstupenkami, které jsme nechali zařadit do takzvané cestovní knihy pro Klatovsko. Zapojili jsme se pouze do jediného takového projektu a falešná vstupenka na první pohled nesouhlasí s pravými, je na ní pouze opsán text z naší originální vstupenky,“ dodal ředitel nýrského muzea Karel Velkoborský.

Trestní oznámení

Kvůli falešným vstupenkám podalo muzeum trestní oznámení. „Přijali jsme oznámení od pana Velkoborského kvůli padělaným vstupenkám, které měla předložit skupina více osob. Oznámení v současnosti prošetřujeme pro podezření z podvodu,“ potvrdil vedoucí obvodního oddělení Policie ČR v Nýrsku Petr Král.

„Je velmi pravděpodobné, že si tím někdo docela pěkně „přivydělává“. Když k nám přijde skupina čtyřiceti lidí, kteří nezaplatí ani korunu, je to škoda dvanáct set korun, a když si vytipuje zájezd po menších muzeích, která nemají profesionálně proškolené pracovníky, může na jediném zájezdu vydělat čtyři pět tisíc korun,“ zlobí se Velkoborský.

Větší muzea na Klatovsku se s falešnými vstupenkami zatím nesetkala. „Naprostá většina návštěvníků u nás platí až na místě u pokladny, maximálně někdy, pokud jde o zájezdy cestovních kanceláří, posíláme fakturu. Vstupenek z cestovních knih se objevilo jen několik, ale ty byly v pořádku,“ uvedla Zdeňka Řezníčková, ředitelka Muzea Šumavy v Sušici s pobočkami v Kašperských Horách a Železné Rudě. „Tento problém jsme zatím neměli, tyto vstupenky se u nás ani neobjevily,“ dodal ředitel klatovského Vlastivědného muzea dr. Hostaše Luboš Smolík.

Důvodem pro trestní oznámení bylo podle Velkoborského i varování pro ostatní menší muzea. „Pokud by se někdo s podobnou situací setkal, může se nám ozvat a budeme to řešit společně,“ nabídl ředitel nýrského muzea.