Školky pojmou stovky dětí. „Pro nás trochu pozdě. S místem ve školce jsme měli před lety problém. Ale je dobře, že budoucím rodičům se mohou podobné peripetie vyhnout,“ zamyslela se Monika Vaculíková z Brna.

Kapacita školek v Maloměřicích a Obřanech a v Králově poli má činit sto, respektive 125 míst, přičemž v Králově Poli vznikne společně se základní školou pro více než pět set školáků. „Dostatečná kapacita mateřských škol je jednou z podmínek pro rozvoj městských čtvrtí. Brno se snaží kapacitní problémy řešit v předstihu, či spíše zajistit, aby ani nevznikly. Právě proto jsme souhlasili se zpracováním investičních záměrů, jež mohou v budoucnu tento rozvoj usnadnit,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková.

Výše školného se v dětských skupinách značně liší. Ty bez státního příspěvku ho ženou k deseti tisícům. U těch, které ho pobírají, záleží na různých okolnostech a podmínkách provozování. Ilustrační snímek
Část rodičů si připlatí za dětské skupiny. Stát zvýšil limit na školné

Nastínila tak skutečnost, že projekty jsou ještě v plenkách a datum výstavby zatím není známé. Opačný případ je však nová mateřská škola se čtyřiaosmdesáti místy v Bystrci. Na ní stavaři již pracují a první děti by měla přivítat již v září příštího roku. „Škola bude mít rozlohu sto metrů čtverečních a počítáme i s tělocvičnou. Rád bych umožnil využívání této menší haly například pro cvičení rodičů s dětmi,“ informoval již dříve starosta městské části Tomáš Kratochvíl.

Obyvatel Brna přibývá 

Nové mateřské školy vyrostou v téměř třetině všech brněnských městských částí, přičemž jejich budování či plány na výstavbu jsou reakcí na každoroční nárůst obyvatel. Množství lidí žijících v Brně se totiž vyjma covidových každý rok zvyšuje. Přírůstky nejčastěji činí důchodci a právě děti. Naopak již dlouhodobě ubývá lidí v produktivním věku. „V roce 2009 tvořily v Brně děti dvanáct procent populace. O deset let později jejich podíl činí patnáct procent a narostl o téměř dvanáct tisíc dětí,“ uvádí brněnský datový web Data.Brno.cz.

Zkrácení rodičovského příspěvku o jeden rok by státu ušetřilo až sedm miliard korun ročně. Maminky se takového kroku obávají…
Češi se bojí zkrácení rodičovského příspěvku. Stát by získal až sedm miliard

Nárůst počtu obyvatel představitelé města a městských částí očekávají i v souvislosti s bytovou výstavbou. Stovky bytů mají vyrůst ve Starém Lískovci, Vinohradech, v Židenicích i Králově Poli, kde po dokončení výstavby přibližně dvou set rodinných domů a téměř pěti set bytů v lokalitě Sadová činí předpokládaný nárůst sedm tisíc obyvatel.

„Na návrh podoby školy a školky v Králově Poli včetně nového centrálního veřejného prostranství a parku již byla vypsána urbanisticko-architektonická užší projektová soutěž, která má dokonce již své vítěze,“ dodala brněnská radní pro oblast školství Irena Matonohová.

Odpor místních

To výstavba bytů v Líšni se již roky potýká s problémy kvůli odporu místních, přičemž není ani zdaleka jisté, kdy se projekt rozhýbe.