Nedostatek vláhy potvrzuje i Chaloupkova nedávná zkušenost s hnojením. „Na poli stále leží ledek, který jsme tam rozhodili před třemi týdny. Nespadlo ani tolik vláhy, aby se hnojivo rozpustilo a dostalo se ke kořenům,“ zmínil Chaloupka. Od Vracova po Milotice se podle něj odehrávají písečné bouře, kdy není vidět na ani krok.

Zemědělci v okolí Házmburku využívají pěkného počasí k setí jařin.
Nejprve hraboši, potom koronavirus. Zemědělci čelí složité situaci

Vedoucí týmu portálu Intersucho Miroslav Trnka řekl, že aktuálně je zásoba vody v půdě na jihu Moravy mírně lepší, než loni touto dobou. Ale v příštích dnech se situace zhorší. „Nedostatek se bude prohlubovat. Už nyní je špatná situace na Znojemsku, pozorujeme známky deficitu i v oblasti Soutoku na Břeclavsku,“ přiblížil. V příštích dnech odborník očekává srážky v Jihomoravském kraji jen do jednoho milimetru.

Na začátku dubna navíc začne prudce rašit vegetace. „Voda z půdy začne rychle mizet, rostliny ji rychle spotřebují,“ upozornil Trnka z portálu Intersucho.

Sucho ovlivnilo i řeky

Voda chybí také ve vodních tocích. Nejhorší je podle ministerstva zemědělství situace v povodí Moravy a Dyje. „Na některých místech protéká jen deset procent běžného množství vody, jako například v Želetavce a v Jevišovce. Nízká je také zásoba vody ve sněhu. Letošní zimu byla přibližně desetinová oproti dlouhodobému průměru,“ porovnal mluvčí rezortu Vojtěch Bílý.

Podle představitelů Povodí Moravy se průtoky v povodí Dyje pohybují mezi deseti a padesáti procenty průměrných hodnot. „Ve Strážnici protéká největší moravskou řekou Moravou třicet procent dubnového normálu. Prakticky v žádném vodním toku v povodí Moravy neteče více než šedesát procent dlouhodobého měsíčního průměru,“ popsal situaci generální ředitel státního podniku Václav Gargulák.

Václav Sciskala se chovu včel a výrobě medu věnuje 40 let. Foto: Martina Sznapková
Med si od nepaměti mohli dovolit jen vyvolení, říká karvinský včelař Sciskala

Vodní nádrže jsou navzdory velmi nízkým zásobám vody ve sněhu naplněné. Třeba voda z Víru a Nových Mlýnů nadlepšila průtok ve Svratce a v Dyji. „V případě srážkového deficitu může v tocích bez možnosti nadlepšení vodou z nádrží docházet na jaře a v létě k jejich vysychání,“ doplnil Gargulák.