Jižní Čechy patří momentálně mezi mezi místa, kde během uplynulého víkendu nejvíce nasněžilo. Podle statistik Českého hydrometeorologického ústavu to na jihu Čech místy bylo až šedesát centimetrů. I když rekord v denním spadu sněhu první prosincový den nepokořil (ten i nadále drží Silvestr roku 1906 v Beskydech), mnoho stanic přepisovalo své rekordní denní úhrny srážek pro prosinec. Takovým místem je například Husinec u Prachatic, kde za čtyřiadvacet hodin napadlo 60 centimetrů sněhu.

Sněhovou nadílkou se pyšní i České Švýcarsko. Podívejte se: 

České Švýcarsko zasypal první letošní sníh
Jako v černobílém filmu. Spáleniště v Českém Švýcarsku přikryla sněhová nadílka

Tentokrát se jihočeský Husinec může srovnávat s krkonošskou Luční boudou. Tam totiž ve stejném časovém úseku prvních prosincových dnů napadlo pouze o pět centimetrů více. Šumavská hraniční hora Plechý má stejně sněhu jako nejvyšší česká hora Sněžka – 87 centimetrů.

Kolik sněhu napadlo jinde, se můžete podívat ZDE.

Amatérský meteorolog Ivo Rolčík, který ve Volarech a okolí provozuje několik meteostanic, ujistil, že nadílka ve Volarech je nejvíce sněhu za posledních 17 let. Leží tam šedesát centimetrů. Sníh zasypal především Českokrumlovsko a Prachaticko a to nejen horské polohy, ale i podhůří Šumavy. „Ve Vimperku leží 43 centimetrů, v Černé v Pošumaví 51 centimetrů a na Kubově Huti 75 centimetrů. Vůbec nejvíce sněhu připadlo na Bučině u Kvildy, kde stanice ČHMÚ hlásí 96 centimetrů vysokou sněhovou pokrývku,“ uvádí ve svém shrnutí na webu ČHMÚ.

Mapa s výškou sněhu v republice.Mapa s výškou sněhu v republiceZdroj: ČHMÚ

Nejintenzivnější sněžení zasáhlo Šumavu v noci na 2. prosince, kdy napadlo i několik centimetrů sněhu za hodinu.

Rekordy lámal i třeskutý mráz 

Po vydatném sněžení pak Šumavu a okolí sevřel třeskutý mráz. Ivo Rolčík v pondělí 4. prosince ráno na stanici Volary – Luční potok naměřil minus 28,1 stupňů Celsia. A jde opět o rekord a dokonce celorepulikový. „Na této stanici se jedná o nový prosincový rekord od začátku měření v roce 2011, překonáno bylo minimum z loňského prosince o dvě desetiny stupně,“ upřesnil.

Druhá nejnižší teplota vzduchu byla v pondělí 4. prosince zaznamenána také v katastru Volar, a to na stanici Stögrova Huť, Jedlový potok, bylo to minus 27,4 stupňů Celsia.

Zima vtrhla do Česka nečekaně. A ridiči kupí chyby:

Sypač s radlicí odklízí sníh ze silnice I/35 mezi Libercem a Turnovem, kde uvázly kamiony, 18. ledna 2023, Paceřice na Liberecku
Sněhová kalamita ukázala chyby řidičů: Jak správně jezdit, co je nutné dodržovat

Také noc na úterý 5. prosince byla pro Volary rekordní. Ivo Rolčík uvedl, že teploty sice v celé republice klesaly hluboko pod bod mrazu, ale jediná dvacítka padla právě ve Volarech. Naměřil tam minus 20,5 stupňů Celsia.

„Příliš často se to nestává, většinou jsou chladnější výše položené stanice,“ zhodnotil meteorolog. Kolem půl sedmé ráno bylo ve Volarech mínus devět stupňů a poletoval sníh.