Pokud máte zájem umístit svého příbuzného do domova důchodců, pošlete přihlášku co nejdříve. Může se vám stát, že na uvolněné místo budete čekat klidně i několik let. Čekací lhůty v těchto zařízeních se totiž pohybují od půl roku třeba i do čtyř let, záleží na vybraném ústavu. Kapacity domovů už několik let nedostačují.

Čeká se rok

Například Domov Hvězda v Nových Hvězdlicích má celkovou kapacitu sto devatenáct lůžek. „Obsazenost je u nás stoprocentní, nyní evidujeme devětadevadesát čekatelů,“ informoval zástupce ředitele Domova Hvězda Petr Dulanský. Jeho slova potvrzuje také ředitelka Sociálních služeb Vyškov Jana Pátková „Domov pro seniory máme plně obsazený, nyní u nás evidujeme sto pětašedesát žadatelů.“ Kvůli nedostatečné kapacitě museli dokonce požádat sto patnáct čekatelů o odklad. Z důvodu, aby nebyli někteří žadatelé znevýhodnění, byl vytvořen celorepublikový program. Každý zájemce o místo v domově důchodců dostane přidělené body. „Ty se přidělují například podle toho, jestli člověk pochází z regionu, kam si přihlášku podává, jestli jde o osobu osamělou, jakou potřebuje péči,“ vysvětlil Dulanský. I přes tato opatření je čekací lhůta minimálně půl roku, většinou si žadatel počká přibližně jeden rok.

Získat místo v tzv. pensionech, domech s pečovatelskou službou, je ještě složitější. Jejich výhodou je hlavně to, že často nabízejí samostatné byty, což osobám, které nepotřebují neustálou péči vyhovuje víc. Na volný byt se ale čeká klidně i čtyři roky. „Letos v létě jsme si s manželem podali přihlášku do pensionu ve Vyškově, chtěli jsme se vrátit na Moravu, odkud oba pocházíme. Řekli nám, že si na volné místo počkáme několik let. Naše čekací doba se nejspíš prodloužila i proto, že už několik let na Vyškovsku nežijeme,“ řekla jedna z žadatelek Zdena Vymětalová. Někteří důchodci si raději najdou místo v zařízení daleko od svého původního bydliště, aby nemuseli tak dlouho čekat. „Ptala jsem se v několika pensionech v okolí, všude mi řekli, že se na řadu dostanu nejdřív za dva roky. Nakonec jsem našla místo až u Nymburka, kde mi samostatný pokoj nabídli do dvou týdnů,“ vyjádřila se k problematické situaci další žadatelka Jiřina Marková.

Každý, kdo se rozhodne pro život v těchto zařízeních si musí uvědomit, že to nebude zadarmo. Jen nájemné za samostatný byt se pohybuje okolo tří tisíc korun. Cena se dále zvyšuje podle služeb, které si obyvatel objedná. Nejčastěji jde o jídlo a úklid. Náklady na život v domovech důchodců jsou o něco vyšší. Ubytování ve společném pokoji a celodenní strava stojí minimálně sedm tisíc korun měsíčně. To ovšem stále není nic oproti soukromým zařízením, tam se cena jen za ubytování může vyšplhat klidně i na deset, dvanáct tisíc.