Zaplněné tribuny v centru novoměstské Vysočina Areny začnou vřít, jakmile se ozve melodie oznamující příjezd čela závodu smíšených štafet v biatlonu. Při příjezdu domácí hvězdy Markéty Davidové je atmosféra doslova elektrizující.

Při střelbě nastává ticho, které přerušují jen krátké radostné výkřiky davu vždy při trefeném terči. Mladá závodnice ani jednou nemíří vedle a po odjezdu ze střelnice moderátor oznamuje, že se jí podařilo snížit ztrátu na první místo o polovinu. To diváci hlasitě oceňují. Rádi by se dočkali medaile, která je nyní doslova na dohled.

Po devíti letech přebraly v Novém Městě na Moravě členky štafety biatlonistek bronzové medaile z olympijských her v Soči. Gabriela Soukalová po slavnostním ceremoniálu
Částečná satisfakce. Nedoufala jsem, že se té medaile dočkám, říká Soukalová

Na tribuně E2 se v tu chvíli mohou diváci vyfotit nebo pohovořit s členy reprezentace Adamem Václavíkem a Jakubem Čtvrteckým, kteří do tohoto závodu nezasáhnou. Jejich kolegům se však daří, mrzí snad jen jedno trestné kolo Michala Krčmáře. Nakonec je z toho sedmé místo, které v závěrečném souboji s finišmenem Rakouska uhájí Tomáš Mikyska.

Dres letěl mezi diváky 

Jakmile se i česká štafeta dostane do cíle, dávají se diváci na tribunách do pohybu. Hodně z nich jen sejde dolů k plůtkům ve snaze jen zahlédnout své oblíbené závodníky, případně od nich získat podpis. Ochotně se jim podepisují Češi i zahraniční biatlonisté. Zájem mají fanoušci také o autogram Jitky Landové nebo Ivana Masaříka, kteří už kariéru ukončili. Jeden šťastlivec si domů odveze dres švédského závodníka, který letěl mezi přihlížející.

Velký aplaus od diváků vyvolává děkovačka českého týmu před tribunou A. „Tohle je prostě úžasný, ta atmosféra, tu člověk z televize nikdy nezažije,“ rozplývá se fanoušek Marek Müller a dodává: „Proto sem jezdím každý rok.“

Zájem o podpis domácí hvězdy Markéty Davidové byl značný.Zájem o podpis domácí hvězdy Markéty Davidové byl značnýZdroj: Deník/Martin Singr

Pauzu před štafetou smíšených dvojic vyplňuje doprovodný program, někteří z návštěvníků zůstávají v ochozech. Další diváci míří ke stánkům, kde jdou na dračku hlavně čepice, zájem je i o horké nápoje. Aby ne, jsou dva stupně pod nulou a po sledování závodu jsou diváci často zmrzlí na kost. Nejen děti, ale i dospělí si rádi zkusí, že trefit terč není vůbec snadné. A to za sebou přitom nemají pár kilometrů na běžkách.

Fronty u záchodků i občerstvení

Záchodků je na první pohled víc než dost, ale i tak jsou před nimi fronty. Bezkonkurenčně nejvíce lidí ale čeká u stánků s občerstvením. Ač jsem hladový, nemusím řešit dilema, co bych si dal nejradši. Tenhle boj vzdávám předem.

Závod Světového poháru v biatlonu - smíšené štafety, 5. března 2023 Nové Město na Moravě, Žďársko
Smíšená štafeta dojela v Novém Městě sedmá. Z vítězství se znovu raduje Francie

Naopak v pohodě je parkování, ze kterého jsem měl cestou docela obavu. Díky teplotě pod bodem mrazu jsem zajel stejně jako stovky dalších řidičů na pole. Pak už byla jediná obava, abych se také dostal zpátky. S jedním menším sklouznutím při cestě k výjezdu se to podaří.