Je otázka času, kdy zubaři senioři půjdou do důchodu, což nedávno potvrdila i Oblastní česká stomatologická komora v Jihlavě.

„Neplatí klišé, že chybí zubaři například na severu Čech či Moravy. Oni nechybí v krajských městech, ale jen v některých okresech,“ konstatoval prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Možný příchod lékařů ze zahraničí podle Šmuclera nic neřeší. „Jde většinou o Rusy nebo Ukrajince, kteří musí složit atestační zkoušku,“ vysvětlil známý stomatolog a dodal, že ve zkoušce uspěje jen asi desetina, problémem je odborný pohovor v češtině.

Zubního lékaře usilovně hledá už několik let městys Štoky na Havlíčkobrodsku. „Jsem v úřadě už dva roky a po celou tu dobu zubaře nemáme,“ sdělila místostarostka Lenka Vodičková. Ve Štokách ordinovali v minulosti dva stomatologové, ale oba ordinaci nakonec opustili.

Pacienti ze Štoků jezdí k zubaři například do Havlíčkova Brodu, Jihlavy nebo Šlapanova. „Zubnímu lékaři můžeme nabídnout ordinaci s vybavením, ale víme, že zubařů je málo. Mladí chtějí pracovat tam, kde vystudovali, starší lékaři odcházejí do důchodu,“ posteskla si Vodičková.

Více než rok budou bez zubního lékaře pacienti v Přibyslavi. Lékařka odchází na mateřskou, náhrada za ni ve městě není. Najít zubaře, který by přijímal nové pacienty a měl smlouvu se zdravotními pojišťovnami, je úkol téměř pro soukromého detektiva. „Na rok 2018 pacienty už neobjednáváme. Odcházím zhruba na rok a půl na mateřskou dovolenou,“ oznámila pacientům zubní lékařka Hana Novotná. „Kam a ke komu budeme na tu dobu chodit, když jiný zubař v Přibyslavi není,“ posteskla si například Marie Jakoubková z Přibyslavska.

„My o té situaci víme. Zubní lékařka odchází na mateřskou, ale záleží na tom, jak se rozhodne se svou ordinací naložit. Což si myslím už není v kompetenci města. Samozřejmě chápeme, že situace není jednoduchá, zubní lékaři nejsou, ale v tom případě by měla pomoci třeba Všeobecná zdravotní pojišťovna a poradit,“ vyjádřil se starosta Martin Kamarád. Před několika lety měla Přibyslav zubaře dokonce dva. Ovšem jeden z nich zemřel a druhý odešel do důchodu.

Pacientů je moc

Pacienti v Přibyslavi mají ale štěstí v tom, že po mateřské se jim zubařka zase vrátí. Podle aktuálních čísel je na Vysočině zhruba 270 zubních lékařů. To znamená, že pokud by měl mít každý obyvatel kraje svého stomatologa, na jednoho z nich by připadalo 1 883 pacientů. Optimální počet je podle komory okolo 1 500 pacientů. Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Novotný poukázal na to, že kraj nemá mnoho možností, jak tuto situaci ovlivnit: „Stomatologové pracují v soukromých zařízeních a kraj není jejich zaměstnavatelem,“ vysvětlil náměstek.

Navíc v Kraji Vysočina není lékařská fakulta, kde by se zubní lékařství studovalo a kraj tím pádem měl možnost budoucí zubní lékaře nějak oslovit a motivovat, aby si na Vysočině otevřeli praxi. Například v Chotěboři soukromý vlastník zdravotnického zařízení M-Centrum slibuje rozšíření počtu lékařských ordinací, a to včetně zubařů. „Majitel slibuje lékaře, ale ty nemůže sehnat ani okresní nemocnice. Se zubaři je to ještě horší,“ podotkl jeden z obyvatel Chotěboře Miroslav Šárovec.

Pomoci pacientům najít vhodného zubního lékaře by měly zdravotní pojišťovny. „Pokud má klient VZP problém sehnat stomatologa, ať se obrátí na svoji pobočku pojišťovny. Tam mu pomohou problém vyřešit,“ informoval nedávno Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. Pomoci mohou rovněž webové stránky České stomatologické komory www.dent.cz.

Pelhřimov, Humpolec, Světlá nad Sázavou, Jihlava a Košetice na Pelhřimovsku. To jsou místa na Vysočině, kam by měl směřovat nový dotační program ministerstva zdravotnictví určený stomatologům. Jeho cílem je zajistit rovnoměrně stomatologickou péči v menších městech a na místech, kde je zubařů nedostatek.

Finanční motivace

„Cílem je motivovat zubní lékaře ke zřízení ordinace i v méně atraktivních oblastech. Dotace pomůže pokrýt vysoké počáteční výdaje spojené se zařízením ordinace, například nákup křesla a rentgenu, protože ceny těchto zdravotnických zařízení odrazují lékaře aby si ordinaci v takových oblastech otevřeli,“ přiblížil podstatu programu ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch.

Většina stomatologů si zřizuje své ordinace ve velkých městech. Ale na Vysočině je zubařů nedostatek dokonce i v Jihlavě. Proto by dotace z ministerského programu měly směřovat i na Vysočinu. „Stomatologové chybějí ve všech okresech, nemluvě o obcích,“ podotkl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD).

Zubaře hledala například pětatřicetiletá Lucie Honzárková z Jihlavy, která se přestěhovala z vesnice. „Začala jsem hledat zubaře a zjistila jsem, že to bude problém. Obvolala jsem ty, na které jsem měla dobré reference, ale ti vůbec nepřijímali. Nakonec jsem se na volné lékaře ptala v internetové diskusi, kde mi poradili," řekla Honzárková.

Zubaři nejsou

Sehnat na Žďársku zubaře je v podstatě nemožné. Podle přehledové mapy České stomatologické komory (ČSK) není v současné době ve žďárském okrese žádný zubař, který by oficiálně přibíral nové pacienty. S nedostatkem stomatologů bojují rovněž ve Velkém Meziříčí. Potenciálním novým zubařům se proto snaží vedení města vycházet vstříc – například poskytnutím ordinací v městských budovách za výhodných podmínek. Pro pacienty ze Žďárska je nejblíže Velký Beranov na Jihlavsku, kde ordinuje Makumbirofa Edson, ordinace Václava Berky v Náměšti nad Oslavou nebo například Stomatologické centrum Třebíč.

Podle informací kraje je v současnosti na Vysočině 262 registrovaných poskytovatelů stomatologické péče. Bez náhrady ukončilo loni praxi šest zubařů, z toho po dva na Pelhřimovsku a Třebíčsku. Podle hejntmana Běhounka jsou i menší úspěchy, například se na jaře podařilo obsadit volnou ordinaci v Horní Cerekvi.

K poslednímu únorovému dni ukončila činnost zubní ordinace v Batelově. Občané městyse byli bez zubaře. „Podařilo se sehnat novou zubařku, která bude ordinovat od prvního května. Jmenuje se Mariana Guresh a doposud působila v nemocnici v Boskovicích,“ potvrdil starosta obce Jiří Doležal.

Dotační program

Zubaři, kteří by si chtěli vybudovat ordinaci ve vybrané lokalitě, by mohli žádat o příspěvek z dotačního programu Ministerstva zdravotnictví až do výše 1,2 milionu korun, přičemž jejich finanční spoluúčast musí být minimálně 30 procent.

Ministerstvo chce na tento projekt během čtyř let vyčlenit 100 milionů korun. Dotace tak může být udělena až téměř stovce žadatelů. Vyhlášení dotačního programu je plánováno na konec května.

Podpora má být udělena tomu, kdo má uzavřenou smlouvu alespoň se čtyřmi zdravotními pojišťovnami s největším zastoupením pojištěnců v dané oblasti. Zubař se také bude muset zavázat poskytovat zdravotní služby v dané oblasti po dobu pěti let, bude mít ordinační dobu alespoň 35 hodin týdně rozloženou do pěti pracovních dnů v týdnu a přijme minimálně 1 500 registrovaných pojištěnců do dvou let od poskytnutí dotace.

Jak konstatoval prezident České stomatologické komory ČR Roman Šmucler, hodně je lékařů seniorů, asi 1500 jich chce prodat své praxe. „Dotační program se proto bude vztahovat i na předávání praxí mezi kolegy,“ podotkl Šmucler a dodal, že stabilizace systému bude trvat nejméně deset let.

Rozhodne komise

Při udělení dotací budou upřednostněni ti žadatelé, kteří plánují převzít praxi včetně registrovaných pojištěnců, zavážou se přijmout 100 procent pacientů, které k nim zdravotní pojišťovna pošle, a budou přijímat dětské pacienty.

Do jakých konkrétních lokalit bude dotace směřovat, definitivně určí komise pro dostupnost stomatologické péče složená ze zástupců zdravotních pojišťoven, České stomatologické komory a ministerstva zdravotnictví. Podle vedoucí oddělení ministerstva zdravotnictví Gabriely Štěpanyové, by mohla dotace v Kraji Vysočina směřovaná do Pelhřimova, Humpolce, Světlé nad Sázavou, Jihlavy a Košetic. Záleží ale na tom, jestli se zubaři o dotaci přihlásí.

„Pokud já vím, v Kraji Vysočina prozatím nikdo z nových zubních lékařů neprojevil o dotaci zájem,“ konstatoval hejtman. Vysočině chybí nejen zubaři, nedostatek je i praktických lékařů a ambulantních specialistů, lékaře marně hledají i nemocnice.