Lákají také venkovní Zahradnické trhy. Teplé počasí posledních dní už vybízí k zahradním pracím, na které je nejvyšší čas se patřičně vybavit.

„Jsme teprve na začátku expozice, ale Olomouc nás nikdy nezklamala. Květinové výstavy byly v posledních letech, co jsme měly možnost přijet, vždy úžasné. Nabídnou pokaždé něco nového, zajímavého, a to se nám moc líbí. Ty netradiční nápady,“ hodnotily paní Marcela s dcerou Annou, které přijely z Opavy.

Jarní Flora Olomouc, 20. dubna 2023
Jarní Flora Olomouc začala. Takto to vypadá v Království barev

Chválou nešetřily ani paní Olga a Alena z Brna. „Letošní expozice je nádherná. Opět originální. Ty barvy a omamné vůně,“ oblažovaly smysly zhruba pětašedesátnice. „Ještě něco málo pořídíme venku ve stáncích, konkrétně břečťan potřebuju. Opravujeme barák, takže ve velkém nakoupím až příští rok na jaře,“ dodala paní Olga.

Poděkujte hasičůmPoděkujte hasičůmZdroj: Grafik redakceNávštěvníků dorazily už dopoledne spousty. Mezi stánky a na ochoze v pavilonu A nebylo chvílemi k hnutí. Městská policie apelovala, aby řidiči odstavili vozidla v okrajových částech Olomouce a využili k přepravě na výstaviště městskou hromadnou dopravu. „V současné době je většina parkovacích míst, jak v centru města tak v přilehlém nákupním centru plně obsazena,“ informovala půl hodiny před sobotním polednem.

V největším pavilonu A, v hlavní expozici pojmenované Království barev je až do neděle k vidění majestátní pětimetrový trůn, na který se smí návštěvníci posadit, na 25 tisíc květin, tajemný kruh menhirů a záplava barev, jež se navzájem prolínají.

Ředitelka výstaviště Flora Olomouc Eva Fuglíčková.
Ředitelka Flory: o výstavě, nové etapě i plánech v parcích

Letošní hlavní expozice podle organizátorů klade mimořádný důraz na ekologickou udržitelnost. Nevyprodukuje nic, co se nedá zkompostovat anebo znovu využít.

V pavilonu A najdou návštěvníci také expozici Českého zahrádkářského svazu pojmenovanou Královny jarního bálu s oblíbenou pěstitelskou poradnou a posezením u vína.

Součástí jarní výstavy jsou Zahradnické trhy, Mezinárodní výstava bonsají a suiseki a odborné přednášky a semináře.

Na tradičních velkých Zahradnických trzích nabízí zboží více než 250 prodejců, bezmála polovina zahradnické nářadí, skleníky, mechanizaci či materiál jako například přísady, sazenice, konifery, semena, stromky, osivo, květiny, kaktusy a sukulenty.

Flora Olomouc 2023
Termín: čtvrtek 20. až neděle 23. dubna
Místo: Výstaviště Flora Olomouc
Čas konání: čtvrtek – sobota 9:00 - 18:00, neděle 9:00 - 17:00
Základní vstupné: 190,- Kč na místě, online zvýhodněné: 180,- Kč.

ZÁKLADNÍ ROZDĚLENÍ EXPOZIC:
Pavilon A: Království barev - hlavní expozice
Přístavba pavilon A přízemí: Královny jarního bálu – expozice ČZS, Soutěžní expozice středních škol
Přístavba pavilon A patro: Odkaz starých selských tradic – prezentace členů Asociace soukromého zemědělství ČR
Galerie pavilon A: Květy kolem nás – výstavní expozice květin a všeho, co k nim patří
Terasa pavilon A: I když pálí, nehas – kopřiva jako zemědělská plodina a výrobky z ní

Venkovní areál: Zahradnické trhy
Pavilony G + H: Mezinárodní výstava bonsají + Výstava uměleckých děl 
Oranžerie: Mezinárodní výstava suiseki
Pavilon E: Doprovodné trhy
Areál Samba: doprovodný program
Zdroj: Výstaviště Flora Olomouc

Poděkujte hasičůmPoděkujte hasičůmZdroj: Grafik redakce