Navzdory všem lékařským vyšetřením, která nenaznačila jediný problém, se Vašek Mikolin narodil s vrozenou vývojovou vadou levé nohy. Od kolene dolů byla deformovaná, nevyvinutá, pro normální život nepoužitelná.

Po těžkém rozhodování rodiče přistoupili k amputaci, čímž synkovi, jemuž byl tehdy rok a půl, umožnili žít plnohodnotný život. „Dnes jedenáctiletý Vašek miluje jízdu na kole v terénu se skoky, lyžuje, hraje florbal či fotbal,“ říká maminka Hedvika Mikolinová.

Zleva: Klára Šimáčková Laurenčíková, Erik Čipera, Veronika Valentová, Kateřina Cuřínová
Důstojný život? Pomoc státu postiženým nestačí, usilují o pátý stupeň příspěvku

Chlapec také plave. „Za chrudimský plavecký klub závodí jak s dětmi s postižením, tak zdravými,“ dodává tatínek Luboš Mikolin.

Právě Václavově sportování má pomoci i jedenáctý ročník charitativního výstupu na Sněžku. Peníze, které se při něm vyberou, půjdou na Vendovu sportovní protézu. „Z té staré už vyrostl a rodina si nemůže dovolit novou, protože ji neproplácí pojišťovna,“ uvádí politička Kateřina Klasnová, která je spoluzakladatelkou Nadačního fondu KlaPeto.

Druhým zakladatelem je mistr České republiky v hodu diskem a oštěpem Jaroslav Petrouš, který v roce 2011 kvůli nesnesitelným bolestem podstoupil dobrovolnou amputaci levé nohy.

Pomoc dalším dětem

Zbylé vybrané peníze poslouží jako v minulých ročnících dalším dětem s hendikepem. Kupříkladu loňská benefice Na Sněžku, která byla pro Tomáška se spinální svalovou atrofií, pomohla téměř padesáti dětem.

Malý sportovec Vašek při plavání.Malý sportovec Vašek při plaváníZdroj: se svolením KlaPeto a manželů Mikolinových

Příspěvek lze zaslat na transparentní sbírkový účet nadačního fondu. Zájemci mohou také zakoupit benefiční tričko s logem akce. Ta budou k sehnání i na stánkách fondu v den akce. Kdo ho na sobě v té době bude mít, při cestě ze Sněžky dolů nemusí platit za lanovku. Nahoru budou moci jet bezplatně lanovkou všichni lidé s hendikepem.

Hudební HandicapFest

Hromadný výstup na nejvyšší českou horu odstartuje v sobotu 27. května v devět hodin ráno z centrálního parkoviště v Peci pod Sněžkou. O hodinu později u Kapličky v Obřím dole otevře amputářům a ostatním účastníkům výstupu cestu na Sněžku sám Krakonoš.

Auto jako zdravotní pomůcka: na co máte nárok jako rodič dítěte s handicapem

Zdroj: DeníkAkce je spojena s hudebním festivalem HandicapFest, kde od půl druhé odpoledne vystoupí kapela Koneckonců a od tří hodin Petr Kotvald se skupinou Trik. Slavnostní vyhlášení se uskuteční ve čtyři odpoledne. Akci bude moderovat Saša Rašilov. Bližší informace zájemci najdou na webu klapeto.eu.

Zmíněný nadační fond pomáhá dětem s různými hendikepy. Proplácí jim kupříkladu neurorehabilitační cvičení ve slovenských Piešťanech, kde tuto metodu pro děti s dětskou mozkovou obrnou a podobnými diagnózami využili jako první.