Tentokrát poprvé zavlaje zástava třeba v Černé Hoře na Blanensku. „Jsme součástí Moravy, je to úcta k našim předkům, proto jsme akci podpořili,“ řekl starosta Aleš Luksch.

Z 1519 vlajek po celé zemi jich více než 500 zavlaje na jižní Moravě. „Největší navýšení jsme letos zaznamenali na Znojemsku. Přidaly se také další obce na Břeclavsku, Hodonínsku nebo Vyškovsku,“ vysvětlila hlavní koordinátorka iniciativy Lenka Holaňová.

Moravské zemské hnutí přelepilo několik billboardů v Brně moravskou vlajkou.
Přelepili nelegální billboardy moravskou vlajkou. Kritizují dodržování zákona

Mezi prvními městy, které se v roce 2010 připojily, byla Břeclav. „Zahraniční politiku neděláme, proto nevyvěšujeme tibetskou vlajku. Ale moravskou? Proč ne, jsme na Moravě. Navíc je to už několikaletá tradice,“ uvedl starosta Svatopluk Pěček.

Za vyvěšování moravské vlajky
- smysl akce: připomenutí Cyrila a Metoděje a pocta Moravě
- počet vyvěšených vlajek v republice: 1519 obcí (k 3. 7.)
- počet vyvěšených vlajek na jihu Moravy: 556 obcí
- moravské vlajky mimo Jihomoravský kraj: 963 obcí

Deset let vyvěšují moravskou zástavu vždy pátého července také v Mikulově, Bzenci na Hodonínsku, Letovicích na Blanensku, ve Vyškově či na budově úřadu Jihomoravského kraje.

K vyvěšování se připojují také obce v Čechách. Letos poprvé například Sirákov na Vysočině, který leží při staré zemské hranici. „Přišlo mi to jako dobrý a sympatický nápad. Každoročně slavíme setkání na hranici. Jeden rok ho pořádají Češi, druhý Moravané. Je to taková symbolika,“ poznamenal tamní starosta Michal Musil.

Moravská vlajka.
Moravské vlajky na radnicích? Přidají se také Čechy a cizina

Moravskou zástavu ve státní svátek lidé nenajdou třeba na radnici Brno-střed. „Každý rok v pátek a v sobotu vyvěšujeme státní vlajku,“ vysvětlil starosta Brna-středu Vojtěch Mencl.