Expozice, na které se podílela i americká NASA, je v České republice poprvé. „Chceme vzít návštěvníky do vesmíru. Ukázat jim nejen technické detaily, ale také je pozvat na palubu kosmických lodí a raketoplánů. Cílem je, aby výstava zaujala fanoušky a odborníky i rodiny s dětmi,“ řekla zástupkyně pořadatelské agentury JVS Group Květa Havelková.

Výstava předvádí chronologicky vývoj kosmonautiky ve Spojených státech amerických i Sovětském svazu. „Připravovali jsme ji asi rok. Nejtěžší bylo získat motor z rakety Saturn, který vylovili ze dna oceánu. Dvacet let ho dokonce zatajovali,“ uvedl ředitel agentury Viliam Ďuriš.

Expozice nabídne i část řídicího střediska v Houstonu, originál ruské lodi Sojuz a detailní model lodě Apollo. K vidění jsou také skafandry, helmy či rukavice kosmonautů.

Návštěvníci se mohou na výstavě prohlédnout i exponáty ze života člověka ve vesmíru, například kosmickou stravu nebo spodní prádlo. „Ve filmech kosmonautky vystupují v dámských kalhotkách. V reálných situacích by však nosily plenkové kalhotky. Lidé můžou vidět také jeden z prvních kosmických záchodů, který je tak jednoduchý, že je dodnes funkční,“ popsal exponáty garant výstavy Pavel Toufar.

Cosmos Discovery nabízí přes dvě stě exponátů. Rozmístěny jsou na dvou tisících metrech čtverečních plochy.

Výstava potrvá do konce srpna. Otevřena je každý den od devíti do osmi hodin večer. Vstupné pro dospělého stojí ve všední dny 300 a o víkendu 350 korun.

JAN VOSTAL