Jako na oddělení kriminalistiky při odebírání vzorků DNA si může připadat ani ne desetiletý Václav Bařinka. Odebírá si totiž vzorek slin, který poté dává pod mikroskop. „Viděl jsem buňky z vlastních slin. Moc se mi líbí,“ říká nadšeně.

Na stolech vedle mikroskopů leží také cibule, brambory nebo kousky rostlin ve vodě. Lidé si pomocí skalpelu zkouší na sklíčka dávat jejich vzorky. A pak je pozorují. „Díval ses někdy do dalekohledu? Tak je to stejné. Jenom ty kuličky jsou buňky,“ popisuje malému návštěvníkovi jedna z pracovnic centra.

Ilustrační foto.
Den hobitů? Web Každodennosti ke slavným dnům doporučí i knihu

Ti, co si nechtějí vytvářet vzorky sami, mohou použít už připravené. K vidění je třeba i veš.

V místnosti vedle se asi dvacet lidí se zaujetím dívá na elektronový mikroskop. Zjišťují přitom i jak funguje vlnění či světlo. „Tento model dokáže zvětšit objekt až čtyřiadvacettisíckrát. Ale to už někdy obraz není tak ostrý. Ale kolem deseti tisíc funguje skvěle. Využití je pak v kriminalistice i třeba archeologii,“ vysvětluje učitel z Biskuspkého gymnázia Miloš Winkler, který v centru o mikroskopu přednáší.

Mikroskop zaujal asi čtrnáctiletého Vojtěcha Horu. „Zjistil jsem, jak mikroskop funguje. Vložil jsem si do něj třeba i kousek mědi, osten kaktusu a skořápku od vajíčka,“ popisuje spokojeně chlapec.

Dušičky na Ústředním hřbitově v Brně. Ilustrační foto.
Nové pohřebiště budilo náboženské vášně. Ústřední hřbitov slouží Brnu už 135 letV centru si lidé prohlíží i jeden z nejstarších českých mikroskopů. „Vyrobili ho v Tesle. V šedesátých letech minulého století získal i mezinárodní ocenění. Kromě něho mohou návštěvníci vidět třeba i obarvené fotografie pořízené z mikroskopu. Máme tady průřez od věcí, které vidíme okem až po ty na úrovni atomu,“ objasňuje Václav Vávra z Vida centra. Lidé tak sledují třeba zvětšený nerv zubu.

Výstava je od jedenácti hodin dopoledne do čtyř odpoledne otevřená i v neděli.

Markéta Vaňková.
Budoucí brněnská primátorka: Peníze na nádraží? Stranické kabáty nesmí hrát roli