Až tři čtvrtiny částky by měla pokrýt dotace z programu státem podpořených průmyslových zón. Na tahu je nyní stát. „Zatím nevíme, kdy dotace odsouhlasí. Vláda to neustále odkládá o další týdny," poukázal starosta Miloš Kozumplík.

Do Veselí se v souvislosti s průmyslovou zónou sjížděly také televizní štáby. Od té doby je ale ticho po pěšině. Přitom by v případě kladného rozhodnutí vlády mohly začít přípravné práce ještě do konce roku.

Součástí řešení projektu jsou i úpravy náhradního dopravního napojení přes Železárny v blízkosti plánované průmyslové zóny, včetně přesunu dosavadního železničního přejezdu, obslužné cesty a pokládka inženýrských sítí.

Veselí se už dlouhodobě potýká s nezaměstnaností. „Ubývají výrobní kapacity, které dříve zaměstnávaly spoustu lidí," uvedl už dříve na Jihomoravské trubkárny a tažírny veselský opoziční zastupitel a bývalý poslanec Ivan Ohlídal.

Podnik ještě koncem osmdesátých let zaměstnával až dvanáct set lidí. Nová pracovní místa by podle radních měla nalákat zpět například vysokoškoláky, kteří zde zatím nemají uplatnění.

Kromě Veselí byly do programu vybrané také Moravské Budějovice, Veselí nad Lužnicí a Cheb. Celkové náklady na výstavbu všech areálů dosáhnou k 1,3 miliardě korun. Maximální dotace od státu by neměla přesáhnout 991 milionů.