Pomyslná knihovna novodobých českých faksimilií bude obohacena o další dílo: bude jím faksimile Strahovského evangeliáře, vzácného rukopisu, který vznikl ve francouzském Tours v roce 860 a po pohnutém putování Evropou se dostal v roce 1143 do knihovny Královské kanonie premonstrátů, jež je součástí kláštera premonstrátů na Strahově. Smlouvu o výrobě faksimilií vzácné středověké památky podepsali včera zástupci společnosti Tempus Libri a strahovské knihovny. Záštitu nad projektem převzal pražský arcibiskup Dominik Duka.

Společnost Tempus Libri, která už má s výrobou faksimilií bohaté zkušenosti, zhotoví přesné kopie evangeliáře v nákladu 199 kusů. Podle předběžného odhadu by měl jeden přijít na 350 000 korun. Kniha je totiž mimořádně zdobená - kromě iniciál, to jsou především sošky evangelistů a Krista ze stříbra a zlacené zvonoviny.

Část textu a některé iluminace jsou zdobené zlatem.

V textu jsou čtyři figurální iluminace evangelistů Matouše, Marka, Lukáše a Jana. „Pro nás jsou naštěstí jen čtyři. Jsou však tak krásné a vzácné, že jsme se rozhodli, že je u všech 199 výtisků budeme dělat restaurátorským postupem. To znamená, že budou ručně zdobené a zlacené,“ řekl jednatel společnosti Tempus Libri Tomáš Žilinčár.

Klenot mezi knihami

Latinsky psaný rukopis obsahuje 222 folií (444 stran) z pergamenu o rozměrech 270 x 168 milimetrů. Písmo textu evangeliáře je unciální (latinská abeceda velkých písmen), nadpisy jsou psány kapitálou. Původně šlo zřejmě o samostatné listy druhotně opatřené vazbou.

Z francouzského Tours se rukopis později dostal do majetku kostela sv. Martina v Trevíru, kde, jak bylo v té době obvyklé, byl obohacen o malířskou výzdobu. Svědčí o tom mimo jiné zápisy z roku 1097 o svěcení oltářů v trevírském kostele sv. Martina se jmény trevírských biskupů. Desky a vazba rukopisu jsou mladší, pocházejí z doby kolem roku 1500 a z první poloviny 17. století. Přední deska je potažena rudým sametem a je bohatě zdobena. Dominují na ní čtyři pozlacené sošky ve vysokém reliéfu. Uprostřed je stříbrná soška Ukřižování s Pannou Marií a sv. Janem Evangelistou. Hlava a pata desek jsou zdobeny románskými emailovými terči, mezi nimiž je nahoře soška Krista trůnícího a žehnajícího, dole pak Madona s Ježíškem. Celou kompozici doplňují křišťály a polodrahokamy. Kování a přezky jsou stříbrné.

Pamatuje věrozvěsty

Opat strahovského kláštera Michael Josef Pojezdný označil podpis smlouvy o faksimilizaci evangeliáře za mimořádnou událost.

„Dotýkáme se knihy, která pochází z dob Cyrila a Metoděje,“ řekl. Dodal, že kniha, která je stará přes jedenáct století, se nemůže vystavovat každý den. Proto je dobře, že knihovna získá také několik výtisků, jež bude moci vystavit pro veřejnost.

Pražský arcibiskup Dominik Duka pohovořil před podpisem o významu slova a v širším smyslu i knih a vyzvedl i duchovní význam projektu. „Přeji tomuto projektu vše nejlepší,“ uvedl Duka. Slavnostní podpis smlouvy se uskutečnil v monumentálním Filozofickém sále Strahovské knihovny.

První exemplář faksimile by se měl objevit v lednu 2012 a měl by putovat patrně právě na Strahov.

Zdeněk Stejskal, jednatel společnosti Tempus Libri, řekl Deníku: Jde o jednu z cest k ochraně originálů

Smlouva uzavřená se strahovskou knihovnou řádu premonstrátů dává společnosti Tempus Libri výhradní právo na faksimilizaci Strahovského evangeliáře. O jejích detailech jsme hovořili s jednatelem Zdeňkem Stejskalem.

Kdo inicioval vznik faksimile Strahovského evangeliáře. Byla to vaše firma nebo řád premonstrátů?
Mělo to svůj vývoj. Jelikož jsme jediná firma v republice, která dělá podobné projekty, tak o nás věděla jak církev, tak i ředitel strahovské knihovny. Seznámili jsme se s ním na nějaké akci a obě strany projevily zájem o spolupráci. Zejména u takto starých a vzácných knih je zapotřebí dbát, aby se nepoškodily. A právě jednou z cest uchránění originálů je pořizování jejich faksimilí. My jsme proto nabídli náš projekt a strahovská knihovna to přivítala s velkou radostí.

Vaše společnost uskutečnila již několik faksimilizací vzácných a starých tisků, jež ve své době měly často hodně společného s církví. Ale v tomto případě jde snad o první příklad spolupráce na díle, jež je přímo ve vlastnictví církve.
Ano, je tomu přesně tak. Je to v tomto směru průkopnický čin.

Máte už nějaký podobný plán na dílo obdobného významu?
Máme v plánu řadu děl, některé další rukopisy už máme dokonce ošetřené smlouvou. Všechny smlouvy nezveřejňujeme, ale tento případ je mimořádný, proto ten slavnostní podpis.