Dozvěděli se, že mají rakovinu. A teď na ně dopadla další rána. S léčbou mohou pokračovat až po Novém roce. Fakultní nemocnice v Plzni naštěstí nemocné přijímá. Léčbu, která může dosahovat milionů korun, dotuje ze svého. Každý odklad totiž snižuje šanci na uzdravení.
„Dostali jsme od VZP vyjádření, že do konce roku můžeme nového pacienta přijmout pouze v případě ukončení léčby jiného. Tedy pokud se někdo jiný uzdraví nebo zemře,“ potvrdila Deníku ředitelka fakultní nemocnice Jaroslava Kunová. Sama nařízení nepřijímat další pacienty ale nevydala. „Vím však o nemocnicích, kde tomu tak je,“ sdělila Kunová.
Platby od pojišťoven budou menší
Nemocnice zvládne uhradit poplatky za onkologické pacienty za listopad a prosinec. Ředitelka se však obává příštího roku, kdy by měly platby od pojišťoven klesnout o pět procent. „To pro nás znamená 200 milionů korun. Ekonomicky jsme si sice vedli dosud dobře, ale nemůžeme si dovolit utratit všechno za léčbu, kterou mají hradit pojišťovny. Nezbudou nám potom peníze na lékaře. Když nám odejdou, přístroje a léky budou pacientům k ničemu,“ vysvětluje ředitelka. Podle ní pojišťovna špatně nastavila systém. „Nedali nám žádný limit s tím, že dají vědět, až dojdou peníze. Nikdo tedy v tomto směru nešetřil,“ dodává.
Podle ředitelky zdravotní péče VZP pro Plzeňský a Karlovarský kraj Kristy Krinkelové jednání o úhradách mezi VZP a onkology stále probíhají. „Pokud pacienti budou léčbu potřebovat, uhradíme ji,“ tvrdí Krinkelová.
Přes tisíc novým pacientů ročně
Fakultní nemocnice v Plzni zajišťuje léčbu onkologických pacientů pro Plzeňský a Karlovarský kraj. „Ročně přibude asi 1200 nově nemocných. V současných prostorách má onkologie 60 lůžek, nová budova, která se staví v areálu na Lochotíně, jich nabídne o 30 více,“ říká mluvčí nemocnice Renata Jenšíková. Převážná většina nemocných se léčí ambulantně, podávají se jim cytostatika.