Vzpomínkového setkání u památníku na popravené u Vysoké školy polytechnické Jihlava se zúčastnilo vedení města, zástupce kraje i další osobnosti v čele s Karlem Linhartem z Konfederace politických vězňů.

„Pokud bychom se měli podobně sejít před třiceti lety, bylo by to v policejní cele,“ řekl úvodem Petr Palovčík, který se ujal role moderátora. Po položení věnců došlo na proslovy, ve kterých řečníci vzpomínaly na dobu nesvobody a třídní nenávisti.

První se slova ujala primátorka Jihlava Karolína Koubová (Fórum Jihlava). „Jsem příjemně překvapená, kolik nás tady je, ale mělo by tady být více mladých. Musím si to dát jako úkol pro město, aby osvěta a propagace vzpomínkových akcí byla důležitá,“ prohlásila a dodala: „Věřím, že budeme jako národ schopni vést politiku sdílení a budeme se schopni domluvit.“

Přítomní tleskali vestoje

Po proslovech Martina Hyského (ČSSD) za hejtmanství a Zdeňka Laštovičky za Svaz bojovníků za svobodu hovořil Karel Linhart. „Lidé na Vysočině se názorů nevzdávali lehce. Kostely se stále zaplňovaly, kolektivizace nepostupovala podle předpokladů,“ začal povídání o padesátých letech a pokračoval vyprávěním o Babických procesech. Po svém projevu si podal ruku s vedením Jihlavy a přítomní mu tleskali vestoje.

Květiny k památníku položil i Jan Litomyský z Vyskytné u Pelhřimova. Bývalý mluvčí Charty 77 byl v osmdesátých letech tři roky vězněn a vzpomínkového setkání se účastnil v řadách široké veřejnosti. „Chtěl jsem uctít všechny, kteří nasazovali život za svobodu a spravedlnost,“ řekl k položení květiny. Domnívá se, že lidem již dochází nebezpečí ohrožení demokracie a doufá, že se tento stav projeví i ve volbách.

Vzpomínkovému setkání přecházela mše svatá v jihlavském kostele svatého Ignáce z Loyoly. Vedl ji převor karmelitánů v Praze - Liboci Cyril Vojtěch Kodet, který pochází z Malého Beranova na Jihlavsku. Ten na události padesátých let vzpomněl úvodem mše, dále se za oběti totalitního režimu prosilo v přímluvách.