Generálmajor Ivo Střecha na slavnostním zahájení čtyřdenního vytrvalostního závodu pěti armád v Jeseníkách uvedl: „V soutěži mohou zvítězit jen ti nejlépe připravení, ale uznání a obdiv patří vám všem, kteří soutěž dokončíte."
EXTRÉMNÍ PODMÍNKY
Mezinárodní armádní mistrovství Winter Survival je totiž tak extrémní závod, že i kvalitně připravené týmy může vyřadit drobné zranění, omrzlina, chřipka nebo indispozice.

Na startu stála kromě 14 domácích týmů také čtyři zahraniční vojenská družstva. Své zastoupení zde měly pozemní i vzdušné síly, vojenská policie, vojenské školy, Agentura logistiky ve Staré Boleslavi i Vojenská akademie Vyškov. Ještě před zahájením se kvůli zdravotní indispozici omluvili dělostřeleci z Jince a ženisté z Olomouce.
NOC U ZTRACENÉ
Tříčlenné vojenské týmy v pondělí absolvovaly zrychlený přesun od Ovčárny přes vrchol Velký Máj k vodním nádržím Dlouhé Stráně. Tam je čekal běh na lyžích kolem horní nádrže a sjezd k dolní nádrži. U chaty Švýcárna byla na programu disciplína vyhledávání v lavinovém poli. Po náročném sedmadvacetikilometrovém přesunu prožili vojáci mrazivou noc v lese u chaty Ztracená.

A tou dobou už ze závodů ze zdravotních důvodů odstupovaly první týmy, například vojenské policie nebo Univerzity obrany Brno. Hrdinkami dne se staly polské vojačky, které ještě dlouho do noci bojovaly na trase s únavou a vyčerpáním, zatímco ostatní soutěžící už odpočívali v cíli etapy. Velký překvapením bylo, že po odstoupení jedné členky čistě dívčího polského týmu se další dvě polské vojačky rozhodly v závodech pokračovat mimo soutěž a připojit se k jiným týmům.
Až do středy se budou vojáci na lyžích a s kompletní výbavou pro přežití pohybovat po hřebenech Jeseníků a při tom zdolávat skály, rokle a vodní toky, poskytovat první pomoc, střílet na terče, závodit v biatlonu či přemísťovat dvousetkilogramové břemeno. Závod, který tradičně organizuje Univerzita obrany v Brně, končí ve čtvrtek štafetovým během na lyžích.