Hocha se podařilo zachránit a může jít z nemocnice domů. Odborníci však varují před novým trendem. Kombinace taneční drogy a dalších látek může skončit špatně. Na případu pracují olomoučtí kriminalisté.

Mladík zkolaboval v jednom z olomouckých klubů v pátek po 23. hodině. Na místo byla přivolána zdravotnická záchranná služba.

„Jednalo se o nezletilého pacienta, kterého jsme po zaléčení a zajištění převezli do fakultní nemocnice na jednotku intenzivní péče,“ uvedla mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Urbanová.

Podle informací Deníku se jednalo o šestnáctiletého chlapce.

„Byl přijat na Dětské klinice v pátek v 23:37 a umístěn na JIP v poměrně vážném stavu,“ potvrdil mluvčí FN Olomouc Adam Fritscher.

Potvrdil i nebezpečný drogový koktejl, který ohrozil mladého člověka. „V těle měl extázi, kanabinoidy a alkohol,“ sdělil Deníku.

Mladík už je na tom mnohem lépe a jeho stav se podle mluvčího zlepšil natolik, že v nejbližší době půjde domů.

Hodně rizikový koktejl

Podle odborníků nejde o výjimečný případ, kdy mladí lidé vyrazí za zábavou a ve snaze navodit si co nejlepší prožitky sáhnou nejen po typické párty droze, která zažívala boom zhruba před 10 lety, ale také po dalších návykových látkách, nejčastěji právě marihuaně a alkoholu.

„Tyto kombinace jsou problém a my je vnímáme jako nebezpečný trend. Mladí lidé nejsou informováni a když jdou do rizika a užijí taneční drogu, nedodržují bezpečné zásady, zejména pitný režim. Nečekají, jak na ně tyto látky zapůsobí a přidají si marihuanu nebo ještě pijí alkohol,“ varoval Lukáš Carlos Hrubý, přední odborník na drogovou problematiku v Olomouckém a Zlínském kraji.

Kombinace drog a nestřídmý postoj je podle Hrubého to, co nakonec mladého člověka nejvíce ohrozí.

„U extáze navíc nikdy přesně nevědí, co užívají, jakou kombinaci látky, jaký bude mít účinek. Vyrábí to kde kdo a vozí se to z různých míst. Když si do tohoto rizika vezmou alkohol a marihuanu, vše se znásobí a důsledek může být různý, aniž bychom dopředu tušili, jaký, a to je největší nebezpečí,“ vysvětloval středomoravský odborný ředitel Společnosti Podané ruce.

Případ vyšetřuje kriminálka

Případem se již zabývají olomoučtí kriminalisté, a to kvůli podezření ze spáchání trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

Šetření je však zatím na samotném počátku a i s ohledem na věk poškozeného zatím policie nesdělila žádné bližší informace.

„Na případu usilovně pracují kriminalisté územního odboru Olomouc, kteří důkladně prověřují všechny informace a poznatky,“ uvedla policejní mluvčí Irena Urbánková.

„V této souvislosti se obrací také na osoby, které by mohly k případu podat bližší informace, jež by mohly přispět k řádnému objasnění celé události,“ dodala.

Svědci, kteří by mohli k případu poskytnou bližší informace, mohou kontaktovat kriminalisty územního odboru Olomouc na adrese na Žižkově nám. 4, případně kdykoliv prostřednictvím linky 158.