„Nádraží je překrásné, bylo však opuštěné a ničené vandaly. Přišlo nám, že má obrovské kouzlo. Přivedla jsem na něj přátele z Německa, jestli by zde chtěli tvořit. Řekli, že určitě,“ sdělila spoluorganizátorka festivalu Zdeňka Morávková.

V prázdném překladišti umístil své dílo Werner Mally. Nápisy vyřezané do desek se zde při slunečném počasí promítají na dřevěnou podlahu. Kolejiště si pro svou tvorbu vybrala umělecká skupina REZ. Mezi koleje zasadila kůly a kmeny z různých míst republiky. Krytému peronu u staniční budovy zase vévodí obří graffiti s motivem parního vlaku.

Česko-německý festival

„Jsem velmi ráda, že se podařilo toto dílo zrealizovat. I když se přiznám, že čtrnáct dní jsem měla žaludek na vodě, jestli se to podaří. Ráno jsem se probouzela s obavou, jestli nemáme motiv přestříkaný jinými graffiti,“ řekla při vernisáži v pátek 28. září Vlasta Kočí, starostka Velké Kraše, na jejímž území stanice leží.

Právě obec Velká Kraš má o nádraží a opuštěnou železniční trat již delší dobu zájem.

Přehlídka V Centru je česko-německý jesenický festival umění, literatury a hudby. Tvoří jej série projektů v Javornickém výběžku: autorská čtení, vernisáže nebo divadelní představení.