Zaměstnanci muzea nyní finišují s dokončením výstavních expozic. Přízemní bude věnována materiálu, který je Hořicím nejbližší, a tím je zdejší pískovec. Historii tu propojí s přítomností některé moderní prvky.

Rekonstrukce byla financována z přeshraničního programu Interreg V-A Česká republika – Polsko a na konci roku 2016 tak město získalo dotaci 20 milionů korun, další náklady asi osm milionů zdejší radnice dofinancovala z vlastních zdrojů.

Hlavní důvody rekonstrukce byly technického rázu. Muzeum mělo nevyhovují sociální zázemí, rozvod sítí a navíc spousty sbírkových předmětů (přes 40 tisíc), které nebylo možné efektivně využít. A tak léta blokovaly prostor na chodbách a v patře. „Primárním úkolem tedy bylo muzeum uzpůsobit tak, aby celé sloužilo svému účelu, tedy především trvalým expozicím a výstavám,“ uvedl Martin Bártík, projektový manažer.

Kompletní rekonstrukce byla zahájena v polovině roku 2017 a skončila na začátku roku 2019. Dotkla se i přístavby, kde budou mít muzejníci vybavení pro krátkodobé expozice. V zadní části muzea, na venkovním dvoře, vzniklo lapidárium se schodištěm a pochozí střechou.

„Dostali jsme se do jednadvacátého století, před tím se s muzeem od 1958 roku nic nedělo,“ konstatuje Martin Pour při prohlídce nových prostor.

Dotykové obrazovky i naučné aplikace

Muzeum je nově vybaveno velkým množstvím multimediálních prvků. „Máme tady dotykové obrazovky, naučné aplikace, kukátka,“ popisuje Bártík.

„Obnovili jsme kompletně sloupovou síň, vznikla tu recepce s ředitelnou a multifunkční místnosti, kuchyňka a sociálky. Všude je topení, nové elektro, ozvučení, klimatizace, expoziční osvětlení a ještě bezbariérový výtah,“ upozorňuje nás na další vymoženosti kulturního stánku místostarosta Martin Pour.

Připouští, že náklady na provoz se renovací navýší, neboť původně se zde vytápěly jen dvě místnosti. Nyní to bude kompletně celá budova. „Původně byla otevřena pouze Štorchova síň, nyní je 98 procent plochy přístupné, muzeum bude po renovaci celoročně otevřeno,“ slibuje architekt Pour.

Muzeum bude mít nejméně na pět let vytvořeny stále expozice. Dvě místnosti přiblíží historii kamene a hořických soch. Štorchova síň bude sloužit k putovním výstavám.

Míříme do multifunkčního sálu a pod střechu, nakonec ven. Tady místní kameníci vyzdili obvodovou zeď z pískovcových kamenů, uprostřed vznikl komorní prostor se schodištěm, který zavede návštěvníky na pochozí střechu Štorchovy síně. „Je tak propojen exteriér i interiér muzea, plánujeme zde drobné hudební produkce, různá setkání, přednášky,“ představuje místostarosta nové kouzelné zákoutí. Otevření muzea je plánováno na 26. dubna.