Nejhorší situace je podle rybářů na Zašovském potoku. Je téměř bez vody.

Rybáři se, co se lovu týče, některým tokům proto raději úplně vyhýbají.

„V letošním roce je situace opravdu závažná. Podmínky pro rybolov zdaleka nejsou ideální,“ informoval František Filák, feederový závodník a člen Místní organizace Českého rybářského svazu (MO ČRS) Vsetín. Osobně vynechává rybaření na Bečvě, Vláře nebo Dřevnici.

Ze stojatých vod si záměrně nevybírá Lačnovské rybníky. „Ve všech jmenovaných je vody tak málo, že by rybaření v nich bylo neetické,“ podotkl.

Tragickou situaci potvrdil předseda MO ČRS Valašské Meziříčí Vojtěch Macháň.

„Například na Zašovském potoku hladina klesla tak, že se ryby plácají po mokrých kamenech. Nemají tam žádnou tůňku, do které by se ukryly,“ posteskl si.

Právě zašovský tok je tokem chovným. „Máme tam malé potoční pstruhy. Kdyby uhynuli, byla by to obrovská škoda,“ netajil.

Hladina Bečvy rovněž ustupuje, zásadnější problémy ale zatím nenastaly. „V Bečvě zatím bez úhynů, situaci sledujeme a v případě nutnosti vyhlásíme zákaz lovu,“ dodal Macháň.

Předseda vsetínského svazu Josef Tymrák uvedl, že v jejich revíru docházelo k úhynům ryb především na začátku tropického období. „Způsobila je jednak vysoká teplota vody, jednak větší výskyt řas,“ vysvětlil.

Situace s vodou v tocích je závažná, podle Tymráka za ní ale nestojí jen dlouhodobé sucho.

„Že nepršelo, se stávalo i dřív, ale na rozdíl od dneška měla příroda zásoby vláhy. Potoky byly jiné než teď.“ Vinu připisuje neúctě k přírodě, odvádění vody z krajiny a nešetrné regulaci vodních toků, především betonování koryt.

Petr Chmelař, mluvčí společnosti Povodí Moravy, která má správu vodních toků v povodí Moravy na starosti, tato tvrzení odmítá. „V současné době se naopak vracíme čím dál častěji ke zpřírodnění vodních toků, ke kterému nás vede právě sucho,“ reagoval.

VODOHOSPODÁŘI VINU ODMÍTAJÍ

Podle něj docházelo k odvodům vody z krajiny v období maximalizace zemědělské půdy a budování protipovodňových opatření.

„V současnosti ale řešíme sucho, tudíž je trend opačný. Snažíme se o obnovu vodních toků. Chceme vrátit řeky do původních drah, aby opět meandrovaly a aby se rozlévaly tam kde dříve,“ zdůraznil Chmelař.

Podle aktuálních informací Vsetínskou Bečvou protéká 1,2 metru krychlového vody za vteřinu. Hladina vody je tedy na polovině svého běžného stavu.