„To je na tom nepochopitelné. Když už odpadky měli na vozíku, mohli rovnou zajet do sběrného dvora, kde lze staré krámy odložit zadarmo. Takhle všichni skončili buď na obvodu u přestupkové komise, nebo na městském odboru životního prostředí, kde dostali poměrně vysoké pokuty,“ poznamenal zástupce ředitele městské policie Jan Novotný.

Úřad práce. Ilustrační foto.
Radnicím chybí úředníci. Těžko se shánějí hlavně stavaři a právníci

Největší problémy s černými skládkami jsou v okrajových částech města. Jen mezi Brnou a Sebuzínem strážníci zachytili patnáct lidí, jak sem vyvážejí domovní a stavební odpad, ledničky, pneumatiky, kusy nábytku. K nejhorším místům ve městě patří vyloučené lokality. Například vnitroblok předlické ulice Sklářská, kde někteří jeho obyvatelé vyhazují odpad z oken do dvora, ač mají před domem dostatek kontejnerů. Množí se tu potkani a škodlivý hmyz, přenášející nebezpečné choroby. Magistrát tu loni za 3,5 milionu korun přes léto odstranil letitou skládku. Náklaďáky odsud odvezly 1,4 tisíce tun harampádí.

Náklady na úklid město vymáhá

Náklady na velký úklid podle ústeckého radního Tomáše Kirbse město vymáhá po čtyřech zdejších majitelích domů a pozemků. „Je ovšem velmi složité s nimi komunikovat. Zaslali jsme jim předžalobní výzvy a stále čekáme na odpověď. O žalobě zatím ještě není rozhodnuto,“ poznamenal Kirbs.

Nejvíc strážníkům při odhalení viníků pomohly kamery. Velitel strážníků ze střekovského okrsku Petr Kolinger vysvětlil, že místa mají po letech už vytipovaná. „Někteří se ani nerozhlédnou, ale když nevědí, co hledat, kameru neodhalí. Je velmi nenápadná. Hodně nám pomáhají místní lidé, kteří zavolají a oznámí, že se děje něco nekalého,“ dodal.

Ilustrační foto.
Obousměrky pro jízdní kola? V některých brněnských ulicích zůstanou