Školní ceny Fair play 2018 si převzaly studentky ze Střední průmyslové školy strojní a stavební v Táboře Adéla Průchová a Natálie Máchalová. Začátkem dubna byly v kategorii Čestné sportovní jednání oceněny za pomoc dívce, které se při přespolním běhu v Hradci Králové udělalo nevolno a omdlela. Událost se odehrála v říjnu minulého roku.

Fair play Předávání cen Fair play se letos zúčastnil také ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga. Hlavní cenu za celoživotní postoj získal legendární fotbalista Antonín Panenka. Ve školní kategorii bylo oceněno 12 studentů za záchranu lidského života, ušlechtilý mravní čin, čestné sportovní jednání a celoživotní přínos. Zdroj: Český olympijský výbor

„Ta dívka předtím absolvovala soustředění s hokejem, už od rána říkala, že se úplně necítí, ale je to bojovnice, tak do toho stejně šla,“ popsala Adéla Průchová. „Ve třech čtvrtinách prvního kola závodu omdlela. Dostala jsem se k ní, až když ležela na zemi,“ vzpomíná táborská studentka na dramatickou událost.

Pomoc bez ohledu na umístění

Společně s Natálií Máchalovou a dvěma dalšími závodnicemi neváhala a poskytla jí pomoc i za cenu toho, že se vzdala možnosti bojovat o umístění na předních příčkách závodu. „Povedlo se nám ji probrat a pak už přišla pomoc,“ ukončuje vyprávění Adéla Průchová.

Když se dozvěděla, že cenu Fair play dostane, byla překvapená. „Ani jsem nevěděla, že mě někdo nominoval. Každopádně mi to nevadilo,“ dodala s úsměvem šestnáctiletá dívka, která ve volném čase hraje divadlo a věnuje se americkému fotbalu.