Sotva Marie Panská v pátek ráno zapálila svíčku za Karla Gotta na pietním místě na Benešově náměstí v Teplicích, už pospíchala na autobus. Jela totiž s kamarádkou do Prahy, aby se zúčastnila veřejného rozloučení se zpěvákem na Žofíně. „Tento týden jsem zapálila už třetí svíčku, jednu si vezu ještě s sebou do Prahy. Když to stihneme, chceme zajít i k němu před dům,“ říkala seniorka.

Obdobně byla tento týden v hlavním městě Petra Příbramská s rodinou. „Byli jsme tam se synem u lékaře, tak jsme se zašli podívat na Bertramku. Karel Gott byl pan zpěvák, pro mě férový chlap, na nic si nehrál. Zaslouží si úctu. I za to, jak se s nemocí v poslední době pral,“ uvedla maminka z Teplic. „Zapálení smuteční svíčky bylo to nejmenší, co jsem mohla udělat. Pro našeho syna byla zastávka v Praze poučení do života. Na místě byla cítit zvláštní síla a atmosféra,“ dodala. Na rozloučení v pátek jet nemohla, byla v práci.

Na Teplicku bylo více pietních míst. Třeba v městském informačním centru Duchcov je kondolenční kniha pro vyjádření soustrasti rodině či vzkazů na rozloučenou. Otevřeno tam je od pondělí do pátku od 8.30 do 17 hodin.

Karel Gott
Tepličané se rozloučí s Gottem na besedě. Proběhne v kavárně Café Schönau

Facebookové diskuze

Tepličany, kteří den co den aktivně diskutují ve facebookové skupině Teplice, rozdělila Gottova smrt na dva tábory: ty, jimž už týdenní skloňování jeho jména ve všech pádech vadí, a příznivce, kteří mu stále posílají prostřednictvím debatní skupiny různé vzkazy. Jako třeba Eva Kohoutová. „Gotíku, odpočívej v klidu!“ napsala. „Moc pro mě znamenal, dával nám světlo života,“ dodala.

Po prvotní hysterii krátce po oznámení smrti Karla Gotta naopak v Teplicích utichly debaty ohledně návrhů na pojmenování některých ulic či budov po zpěvákovi. Vedení města o něčem takovém neuvažuje. Podobně na tom jsou na dalších radnicích v okrese. Karel Gott na teplický okres neměl historicky žádnou přímou vazbu.

Petr Málek, Teplický deník
Komentář Petra Málka: Gott byl jedinečný, ale ulici v Teplicích mít nemusí