Sedm let vězení dnes Krajský soud v Plzni uložil třiadvacetiletému Karlu V., který byl obžalován ze tří znásilnění a jednoho pohlavního zneužití spáchaných během pěti let v Plzni. Soud muži také nařídil ochrannou sexuologickou léčbu, kterou nastoupí po skončení trestu. Za trestné činy znásilnění a vydírání mu hrozilo až 12 let vězení. Obžalovaný se ke všem skutkům doznal. Jeho obhájce se na místě odvolal proti výši trestu a případ tak bude ještě projednávat pražský vrchní soud.

Polehčující okolnosti

„Otázka viny byla jednoznačná, ale podstatně složitější byla otázka trestu. Muž sice trpí duševní poruchou, ale jeho činy měly vysoký stupeň společenské nebezpečnosti a navíc byly vykonány se zbraní,“ řekl předseda senátu Jan Špeta. Ženám navíc způsobil problémy, které mají ráz těžké újmy na zdraví. Polehčujícími okolnostmi podle Špety byly doznání a upřímná lítost i fakt, že dosud žil řádným a bezproblémovým životem a že onemocnění snižuje jeho příčetnost. Tyto důvody vedly senát k nižší trestní sazbě, která se mohla pochybovat od pěti do 12 let. Trest si má muž navíc odpykat ve věznici s dozorem a nikoli s ostrahou, kam by vzhledem k závažnosti svých činů patřil.

Automechanik z Plzně, podle spisu znásilnil třináctiletou, patnáctiletou a třiadvacetiletou ženu a jedenáctiletou dívku pohlavně zneužil. Sérii znásilnění spáchal v plzeňské rekreační oblasti Chlum. Své oběti si vybíral náhodně, do míst ale chodil jako skautský vedoucí chlapeckého oddílu, který měl nedaleko sídlo.

Sexuální deviant

Podle znalce z oboru psychiatrie trpí mladík vrozenou poruchou sexuální preference, je sexuální deviant. Jeho ovládací schopnosti byly v době činů podstatně sníženy. Navíc je u něj podezření z pedofilních sklonů. U soudu řekl, že dosud nevedl normální sexuální vztah s děvčetem. Psychiatr doporučil ochrannou ústavní sexuologickou léčbu založenou na psychoterapii a lécích tlumících sexuální touhu. Podle psycholožky má mladík nezralou osobnost. Je ale adaptabilní, ochotný ke spolupráci a schopen správně chápat své jednání. V běžných situacích není agresivní. Vyšetřovatelům řekl, že svých činů lituje; obětem se omluvil.

První oběti bylo teprve třináct let

Podle obžaloby se prvního činu dopustil v říjnu 2005. V lese nedaleko rozhledny Chlum si vyhlédl tehdy třináctiletou školačku, povalil ji na zem a znásilnil. Dívce způsobil těžké ublížení na zdraví; podle znalců utrpěla posttraumatickou stresovou poruchu, která ji dosud omezuje na běžném životě. Vracejí se jí vzpomínky, trpí úzkostmi, emoční labilitou, má psychosomatické potíže i poruchy srdečního rytmu a astma. Její problémy se navíc podle znalců v průběhu řízení zhoršily.

Druhou dívku, které bylo tehdy 15 let, znásilnil v listopadu 2006. Při činu použil nůž, který jí přiložil na krk, poté ji zatáhl do parku.

V květnu 2008 se zaměřil na jedenáctileté dítě, jež se vracelo ze školy. Dívce, na níž namířil plastovou atrapou pistole, se však podařilo utéct.

Odborníci dopopručili ústavní léčbu

Poslední případ se podle spisu stal letos v březnu, kdy opět v lese nedaleko rozhledny Chlum přepadl s nožem v ruce třiadvacetiletou ženu, kterou také znásilnil.

„Vždycky se mi zatmělo před očima. Nevím, co bylo popudem,“ řekl v pondělí s pláčem mladík u soudu. Podle svých slov žádný z činů neplánoval, prý to vždy přišlo, když někde byl a viděl osamocenou dívku.

Oba znalci doporučili ústavní léčení i trest s tím, že resocializace mladíka je závislá na nutné sexuální léčbě.