To zpráva prolétla médii poprvé. Nyní, jen pár dnů před blížícími se volbami, Reportéři ČT kauzu oprášili a zveřejnili i video z Rajčanova jednání s kuvajtskými investory. V malé vesničce na Teplicku tak znovu nastala panika z přílivu islámských obyvatel.

“Reportáž vnímám jako cílený útok na mou osobu před blížícími se volbami,” reaguje Pavel Rajčan. Proč vlastně v minulosti pozemky prodal, za jakých okolností a skutečně se stanou Modlany novou arabskou vesničkou na severu Čech?

Ohrada, kde se ještě v sobotu páslo pět ovcí. Přes noc je všechny roztrhal medvěd.
Šelma se vrátila pro mrtvé ovce. Chovatel: Ráno vstanu a vidím medvěda

Komu jste v roce 2014 pozemky prodal?
Jde o kuvajtské investory, kteří vybudují rekreační domy pro bohatou kuvajtskou klientelu. Tihle lidé mají ze zákona možnost žádat o tříměsíční pobytové vizum, tudíž tu mohou být maximálně tři měsíce v roce. Nikdy do těch domů nepřijede najednou dvě stě lidí. Jezdí sem v různém ročním období, ale hlavně v létě, kdy je to u nás přijatelné. Přes zimu to tu pro ně není.

Nenaruší desítky arabských domů život v Modlanech?
Ne, to je lichý názor. Jsou to lázeňští hosté, kteří nechtějí bydlet v hotelu a hodlají si jen postavit rekreační bydlení u Teplic. Jsou to movití Kuvajťané s vysokoškolsškým vzděláním, kteří jezdí do Teplic už dvacet let. Oni se nezúčastní společenského života, nepředpokládám, že by šli v lednu na ples hasičů nebo myslivců. Navíc ti investoři dál kupují další a další objekty na Teplicku, takže pokud stát umožňuje prodávat pozemky a majetek i osobám mimo EU, tak to přeci nelze vyselektovat a tvrdit, že jsem udělal něco špatného.

Co jste na reportáž v ČT říkal?
Podle mě vznikla na něčí objednávku. Všechno, co souvisí s islamizací se dá před volbami dobře použít. Přitom tady jde o staré skutečnosti z jara 2014.

Petr Hubený.
Petr Hubený: Chtěli jsme Modlany rozhýbat


Kdo by si repotáž měl podle vás objednávat?
To nevím, zřejmě konkurence, která má známého redaktora v ČT. Naše sdružení se totiž v obci zasadilo o investice, které se zrealizovaly, ostatní strany se na tom nijak nepodílely. A to zřejmě někomu vadí a stojí mu to za to nás před volbami poškodit.

V reportáži jste na dotazy redaktora reagoval podrážděně. Proč?
Komunikace s ČT byla od počátku zvláštní, pouze na úrovni e-mailu a smsek. Požadovali, abych odpověděl ihned, nejpozději do týdne. Na čtyři roky starou věc! Proto ta podrážděná reakce. Najednou nenahlášeně přišli natáčet zastupitelstvo a já se nemohl na otázky vůbec připravit.
Kdo mě zná, ví, že ze zastupitelstva chodím vždy stejným způsobem, s nikým se nebavím, zvednu se a jdu normálně domů. Před nikým jsem neutíkal.

Přesto jste pak ale změnil názor a vyjádření ČT poskytl.
Dohodli jsme se ve sdružení, že by bylo vhodné zareagovat. Přestože jsem ale mluvil 15 minut, nechali mi prostor jen na jednu větu, zbytek sestříhali právě z mého emotivního odchodu.

Na Modlanské nádrži uhynuly ryby, včetně velkých sumců
FOTO: Na Modlanské nádrži uhynuly ryby, včetně velkých sumců


Jak jste vlastně pozemky o rozloze 2,5 hektaru v obci Suché získal?
Koupil jsem je v dražbě od státního pozemkového fondu v roce 2006 jako zbytné, abych mohl být zákonně členem honebního společenství. V té době jsem byl starostou.

Pak se změnou územního plánu staly z vašeho pole stavební parcely a jejich hodnota stonásobně stoupla.
Když se měnil uzemní plán, jako jeden z mnoha vlastníků pozemků v katastru Modlanska jsem požádal o změnu na stavební parcely. V té době jsem byl zastupitelem pověřeným změnou územního plánu. Z celkového počtu 89 hektarů odsouhlasených pozemků do změny územního plánu bylo mých 2,5, tedy 2,22% z výměry.

Nebyl to ale střet zájmu, že jste hlasoval pro to, aby se z vašich pozemků staly stavební parcely?
Změna územního plánu byla vyvolána vlastníky i ostatních pozemků, byla tam spousta žádostí. O územním plánu se pak hlasovalo jako o celku, nikoli jen o pozemku Rajčana. Bylo to odsouhlaseno jednoznačně. Byla jsme první obec v republice, která v roce 1991 začala územní plán zpracovávat. Není to tak, že bych si já něco dopředu vymyslel ve svůj prospěch.

Děti na soše Julia Payera v Teplicích.
Arabský potěr v Šanovském parku šplhá k hlavě Julia Payera


Na zveřejněném videu ze setkání kuvajtských investorů a vlastníků pozemků jste se představil jako zastupitel. Přitom jste tam ale jednal ohledně svých soukromých pozemků. Nezneužil jste tedy vašeho postavení zastupitele?
Představoval jsem se tam jako zastupitel a zpracovatel územního plánu. Uvedl jsem zcela pravdivě, jaký mám vztah k obci Modlany. V ničem jsem nelhal.

A proč se to setkání natáčelo?
Investor si chtěl udělat záznam z jednání, který vezl do Kuvajtu, aby to ukazoval investorům.

Z videa je zřejmé, že na jednání byl tehdy i jeden z místních podnikatelů, který se na svém facebooku ostře vymezuje proti islámu, přitom sám Arabům pozemky prodal. S ním se znáte?
Známe se, občas se vídáme. Je takový trochu svůj, ale je proti radikálnímu islámu.

Vy jste odpůrce, nebo příznivec islámu?
Jsem apolitický, nejsem odpůrce islámu, ale ani zastánce. Vnímám islám jako věc, která existuje v tomto časoprostoru. Vždycky je pak procento, a to i například křesťanů, kteří jsou radikálové. Islám je spojený s negativními věcmi, nicméně křesťanství také, třeba s inkvizicí. To jsou všechno věci, které se vždy použijí, protože jdou vidět.

Ilustrační foto.
Čechům vadí Romové a Arabové. Nejvíce si rozumí se Slováky


Jaký byl vlastně důvod prodeje pozemků?
Původně jsem na nich chtěl vystavět startovací byty pro mladé rodiny. Vložil jsem do nich finanční prostředky, jenomže trh s nemovitostmi se zastavil a když se potom objevil investor, neměl jsem důvod to odmítnout. Šlo o čistý pragmatismus.

Letos znovu kandidujete ve volbách, myslíte si, že uspějete?
Upozornil jsem naše sdružení, že jsem kontroverzní osoba, ať s tím počítají. Připravili jsme kvalitní volební program pro jednotlivé obce zaměřený hlavně na investice a chod obce. Ostatní hnutí ho od nás nyní opsali. Na kontě obce je přes sto milionů volných prostředků, které hodláme investovat do rozvoje obce. Dohodli jsme se, že uděláme dvě předvolební debaty. Náhle se objevila ta reportáž a začal hon na Rajčana. Uvidíme, co to udělá s voliči.

Na pozemku Arabů někdo zakopal prasečí hlavu.
Arabům na jejich pozemcích prý zakopali sedm prasečích hlav