Kam v Praze na třešně.Zdroj: Deník„Rané odrůdy Karešova či Rychlice německá jsou právě v plné zralosti, ale těmito srdcovkami to teprve začalo. Brzy dozrají další odrůdy jako třeba Kaštánka, Burlat, Moreau a třešňové hody v červenci završí šťavnaté chrupky Hedelfingenská či Winklerova černá,“ pozvala Pražany do sadů Kateřina Kubánková ze spolku Na ovoce.

Jeho členové se průběžně snaží veřejnost motivovat k tomu, aby nenechávala plody jen tak bez žádného užitku opadat a hnít.

On-line mapa stromů

Vytvořili on-line mapu volně přístupných stromů, v níž lze filtrovat podle preferovaného druhu. Momentálně v ní je zaneseno několik set třešní od Ruzyně přes Petřín po Měcholupy.

Pracují i na průvodci po pražských sadech. Ten zavede milovníky červených peckovin například do Hrdlořez, kde rostou třešně na celých 10 hektarech. „Nejčastěji zastoupenými stromy v sadu jsou třešně, naleznete zde ale i několik hrušní, višní a jabloní. Třešně a višně vysázené v minulém století stále bohatě plodí, nově vysázeným stromům to ještě chvíli potrvá,“ stojí v průvodci.

Samosběr jahod.
První pražské jahody jsou v prodeji, na samosběr je zatím třeba popojet

Na druhém břehu Vltavy doporučuje Kubánková například Vokovickou třešňovku. Vyrazit lze i do přilehlého sadu na Červeném Vrchu či do sadů Svobody, rozkládajících se naproti nemocnici Motol.

Sběr není speciálně regulován

Magistrát spravuje celkem 59 ovocných sadů, které na území Prahy zabírají přes 70 hektarů. Nejčastěji v nich rostou právě třešně a jabloně, nechybí ale ani višně, slivoně či meruňky. Celkem nabízí více než 30 druhů ovocných dřevin.

Pražský park Stromovka trpí. Vandalové ničí vybavení i zeleň
Stromovka trpí. Vandalové v pražském parku ničí vybavení i zeleň

„V parcích a sadech, které vlastní Praha, není trhání ovoce nijak regulováno,“ potvrdil mluvčí města Vít Hofman a pokračoval: „Samozřejmě i tam platí obecně platná omezení ze zákona, která zakazují poškozování stromů a podobně.“ Návštěvníci podle něho však bývají ohleduplní a k výraznému poškozování stromů nedochází.

Velké množství ovocných sadů vzniklo v poválečném období, tehdy ještě na okraji metropole. Nebyly určené k rekreaci, ale jako produkční sady, které měly za úkol zásobovat Pražany. Po boomu stromů s nízkými kmeny je však hospodáři opustili a sady zpustly. Obnovovány jsou od roku 2010.

Tisíce nových ovocných stromů

Za uplynulé roky vysázela Praha přes 2800 ovocných stromů. Téměř z poloviny šlo o třešně, čtvrtinu tvořily jabloně, a dále hrušně, slivoně, višně, meruňky a morušovníky.

Seminářská zahrada.
V Seminářské zahradě pokvetou místo jabloní nově vysazené třešně

Hrdlořezská třešňovka přišla na řadu před čtyřmi lety. Zarostlý a zpustlý sad sloužil především bezdomovcům, kteří si v něm stavěli přístřešky. „Bylo po nich odvezeno více než sto tun odpadu,“ řekl už dříve Hofman.

Pracovníci města pak vykáceli všechny náletové dřeviny a vysadili 420 nových stromů. „Převážně byly použity staré odrůdy třešní pěstované za první republiky,“ prozradil mluvčí.

Výsadba stromů v Budečské ulici.
Výsadba stromů přijde Prahu na miliardy korun. Jeden stojí i dvě stě tisíc