Krajský úřad Libereckého kraje přijal oznámení o zřízení veřejné sbírky v prosinci 2012 a celý projekt se rozběhl se začátkem následujícího roku.

Naše farnost měla před lety jeden velký sen, opravit vzácné bozkovské varhany. A sen se v letošním roce stává skutečností. Mnoho těch, kteří se o něj zasloužili, již není mezi námi, ale doufám, že se z toho v Domově Otce radují,“ řekl farář Římskokatolické farnosti Bozkov Krzysztof Mikuszewski.

Miroslav Nový se Stříbra nedávno oslavil 101. narozeniny, těší se dobrému zdraví, má spoustu přátel a stále dobrou náladu
Věk je jen číslo. Stojednaletý stařík ze Stříbra si užívá život plnými doušky

Slavnostního svěcení se ujal litoměřický biskup Jan Baxant a varhanní koncert odehrál Václav Uhlíř z Pardubic. „Vypůjčím si při této příležitosti kousek citátu, který mnohé vystihuje: Nezapomeň snít, sny se uskutečňují. A nezapomeň snít o lidech, kteří ještě lidmi jsou,“ dodal Mikuszewski.

Na jména dárců se nezapomene

Jména všech známých dárců byla zaznamenána do pamětní knihy, jež bude uložena v kostele pro příští generace. Velkou zásluhu na záchraně varhan má rovněž Liberecký kraj, který během let prostřednictvím dotací přispěl na jejich obnovu takřka polovinou celkově vynaložené částky, tedy 2 735 597 korun.

Varhany z roku 1852 jsou dílem albrechtického varhanáře Josefa Predigera a patří mezi nejcennější a největší varhanářské památky 19. století v České republice. Ukrývají 24 rejstříků a 1298 píšťal, které mají všechny díky podpůrnému projektu Záchrany vzácných bozkovských varhan, tzv. adopci píšťal své adoptivní majitele.

Poslední z píšťal byly adoptovány v říjnu roku 2021 a celkově tento počin přispěl do veřejné sbírky částkou přesahující 900 tisíc korun.