Pražští záchranáři zasahují v těžkých podmínkách. V jeskyni není žádné světlo, ve tmě vidí jen díky čelovkám na přilbách. „Je bez dechu, v bezvědomí, bez pulsu,“ hlásí záchranářka.

Hned zahajuje resuscitaci a mačká figuríně hrudník. I přes opětovnou snahu se jí však nedaří pacienta oživit. Po několika minutách se střídá s kolegou, který pokračuje v mačkání hrudníku. Na záchranu pacienta mají hodinu.

Záchranářka se snaží mobilem dovolat o pomoc lékaři. Neúspěšně. „Není tady signál,“ posteskne si a soustředí se na další resuscitaci. Třetí člen zůstává při tomto úkolu jen jako pozorovatel.

Nasazení záchranářů při oživování je obdivuhodné. Při stlačování hrudníku dělají pauzy maximálně čtyři až pět sekund. „Zvládli jste čtrnáct set stlačení hrudníku, to je zatím ze všech skupin nejvíce,“ vyzdvihuje jeden z hodnotitelů záchranář Michal Jakubů.

Záchranáři pacienta také úspěšně ventilují.Přes jejich veškerou snahu však nakonec umírá. A právě v té chvíli začíná hrát v jeskyni píseň Hallelujah. Ačkoliv do situace přesně zapadá, je to náhoda. V jeskyni normálně pokračují turistické prohlídky a píseň je její součástí. „Předtím nám tady celý den hráli Piráty z Karibiku,“ usměje se další z hodnotitelů lékařka Jana Kubalová.

Posléze se záchranáři jejich zásah ihned rozebírá. „Bavíme se o tom, jak postupovali, co by udělali jinak. Jaké jsou jejich zkušenosti, kompetence,“ popisuje Kubalová.

Úkol v jeskyni pro pražský tým není poslední. Za dalším se vydávají šest kilometrů s plnou bagáží pěšky. Úkolů, které musí za dva dny zvládnout je celkem deset. „Jeden z úkolů je přímo na lanovce na Macochu. Figuranty nám dělají herci z Městského divadla v Brně,“ poukazuje mluvčí krajských záchranářů Hedvika Kropáčková.

Zdroj: Deník / Michal Hrabal

Akci s názvem Putovní 155 zakončuje v neděli spanilá jízda sanitek s policejním doprovodem z Blanska až na brněnský hrad Špilberk.

Kromě cvičení záchranáři v sobotu také ukazují u Domu přírody návštěvníkům Moravského krasu, jak správně resuscitovat nebo jak bezpečně sundat motorkáři přilbu. „Dětem na medvědech předvádíme, jak správně obvázat ruku nebo nohu, zkouší si také práci s nosítky,“ přibližuje záchranář Vojtěch Outlý.

Resuscitaci zkouší třeba Lenka Zaoralová z Blanska. „Nevěděla jsem, jak funguje automatický externí defibrilátor,“ přiznává.