„Jde o hojně navštěvovanou lokalitu, ale trochu odlehlou. Potřebujeme zkrátit dobu, než se dozvíme, že je někdo v nouzi. Dalším přínosem je možnost rychlého poskytnutí první pomoci. Je to volný přírodní areál a ne každý má s sebou mobil, nebo se mu může při pádu poškodit,“ uvedl starosta Chodova Patrik Pizinger s odkazem na skutečnost, že v místě je pumptrack pro bikery, vodní plocha a tamní stezky využívají jak běžci, tak cyklisté z celého regionu. Město u Bílé vody navíc plánuje nový skatepark.

Bohužel jen od konce července, kdy záchranné body instalovali, došlo již k desítkám planých výjezdů. Alarm na služebně městské polici spouští mimo jiné také jakákoliv manipulace se záchranným lanem a plovákem, obě pomůcky jsou totiž napojeny na poplachová čidla. „Chápeme zvědavost kolemjdoucích, ale každé zvědavé vyzkoušení plováku nebo házecího lana je provázeno spuštěním poplachu, což je velmi nepříjemné v okamžiku planých poplachů,“ upozornil velitel strážníků v Chodově Ladislav Staněk.

Sázava v Českém Šternberku ve středu 14. července 2021, den po utonutí vodáků.
Tragédie na jezu v Českém Šternberku: utonulí byli skauti z Kolínska

Také starosta Pizinger žádá návštěvníky Bílé vody, aby se zdrželi bezdůvodného zkoušení zařízení. „V opačném případě dochází ke zbytečnému plýtvání energie městských policistů,“ poznamenal.

Jeden záchranný bod stojí u vstupu přímo na hrázi, druhý pak v oblasti pláže. Každý SOS POINT je vybaven lékárnou, automatizovaným externím defibrilátorem (AED), záchranným plovákem a plovoucím házecím lanem. Zařízení je robustní, aby odolalo vandalům. Obsahuje kameru a reproduktor pro hlasovou komunikaci se službou městské policie. Ta může na dálku otevřít příslušný box s vybavením.

SOS POINTY jsou zajištěny proti výpadku elektrické energie, výrobce slibuje provozuschopnosti v jakékoliv době, počasí a situaci. Zároveň budou zařazeny do mapy záchranných bodů v mapových podkladech záchranných složek Karlovarského kraje včetně jejich GPS polohy.